5 písniček k pečení vánočního cukroví

sindlauerovamarta

Jíst cukroví je hračka, ovšem péct ho, to už taková legrace není. Zde je pětice typických situací, které mohou při přípravách vábočního pečiva nastat. A k nim rovnou hudební doprovod (koledy to nejsou), se kterým se veškeré momenty zvládnou "bez problémů".

Rum, rum, rum, chutná nejen medvědům

Důležitá přísada několika druhů vánočního cukroví je alkohol. Pamlskům dodává aroma a chuť, těm, kteří stojí před troubou, zase náladu. Omamné látky ovšem mohou v decentní společnosti způsobit řadu trapasů: až vám hostitelka přinese na stůl „výtečná vosí hnízda se vzácným vaječným likérem z vajec, která snáší jednou za deset let nejstarší slepice na světě“, kousnete si a neucítíte kromě standardního těsta nic, pak vězte, že ani hostitelčin muž, který tři desetiletí abstinuje, vábení žloutků smíchaných s rumem neodolal. Koneckonců ve chvilce společenského vyčerpání se i sama hostitelka co nevidět přizná, že při tvoření vosích hnízd měla roušku na obličeji, jinak by místo hnízd donesla jednohubky. Zkrátka: Vždycky, když mícháte dobroty s rumem, si říkejte: I can’t drink you away. Jako Justin Timberlake.

 

Pečení jako hra

Jestli vás pečení nebaví, bude to na jídle poznat. A zrovna u cukroví by byla škoda, kdyby se něco zanedbalo. Protože dát na stůl takové nechutnosti jako třeba obézní žižaly (zpackané vanilkové rohlíčky), bílé hromádky (zřícené kokosky) nebo žvýkací hmota pro čištění psích zubů (spálené perníky), to by znamenalo konec vánoční atmosféry. U pečení se zkrátka musí dávat na spoustu věcí pozor: pravidelně kontrolovat troubu, správně odměřovat ingredience, hlídat těsto, aby ho nesežrala kočka a tak dále. Největší psinu si ale užijete při zdobení perníků. Je to zábava pro celou rodinu – jednak se můžete pochlubit se skrytým malířským talentem a jednak není nic lepšího, než pochválit dítěti, „jak krásné prasátko na perník nakreslilo“, a následně zjistit, že „to je tatínek“.

Katy Perry natočila toto roztomilé (a jen tak náhodou i jedno z nejlepších) lyric video plné skvělých kulinářských nápadů k songu, který se jmenuje Birthday. Jeho umělecký přesah nám ale naštěstí dovoluje ho zasadit do kontextu Vánoc.

Au, to bolí!

Jestli vám bude nějaká kuchařka tvrdit, že se jí to nikdy nestalo, nemluví pravdu. Aspoň jednou za čas se při vytahování plechu z díry pekelné člověk popálí. A můžete být rád, když jsou to jen prsty. Známe případy, kdy se leknutím a následnou nešikovnou až nechtěně žonglérskou manipulací dostal pekáč s teplotou slunečního povrchu na ostatní tělní partie včetně obličeje. V tu chvíli rozhodně není radno sbírat ze země splašené vanilkové rohlíčky. Čert je vem. Upalujte k nejbližšímu vodovodnímu kohoutku a modlete se, aby zrovna neprobíhaly opravy prasklého potrubí a tekla normálně voda. A taky aby vám v umyvadle

)

Lékařské hledisko

Když v cukroví je tolik všeho dobrého! U jídla ale bohužel neplatí, že čím víc přísad, tím líp. A tím spíš u koření. Muškátový oříšek byl dokonoce v minulosti oblíbená droga, jeho účinky se dají přirovnat k dnešnímu LSD. Vysoká dávka oříšku (víc než 30 gramů) může uvrhnout člověka do kómatu. Proto sypejte do těsta opravdu jen špetičku tohoto koření, a jestli máte moc velké prsty a tudíž velkou špetku, raději poproste někoho jiného. Opatrně by se mělo zacházet i se skořicí nebo zázvorem, které mohou způsobit nepěkné alergické reakce. Rozhodně nekrmte cukrovím psy; co člověk považuje za neškodné jídlo – třeba rozinky, čokoláda nebo ořechy, to může mít pro zvířata fatální následky. Jestli nemáte zbylé hordy cukroví kam dát, můžete je nasypat ptáčkům do krmítka. Těm je jedno, co zobou. 

Hlavně přiměřeně

Cukroví je sice fajn, ale v kombinaci se svátečním povalečstvím je pro mnohé pohled na ručičku vah první katastrofou v novém roce. Taky se může stát, že domácí váha už nebude stačit a budete si muset dojít na letiště zvážit se na tamější nákladní váze. Nebo nebudete moc vyjít ven, protože se vám najednou zúží panty od dveří. Nebo se na vás všichni začnou koukat a nebude to kvůli tomu, že máte na bradě zubní pastu. Ale dá se tomu vyhnout: nepečte toho cukroví hodně (možná jste čekali „nejezte“, ale to je přilíš fádní rada). A jestli si chcete aspoň trochu šmáknout, mějte pro dobrůtky připravenou  skrýš před členy rodiny. Protože strávit Vánoce v investigativním stylu a pídit se, kdo schramstnul všechny mandlové košíčky, to nechce NIKDO. 

Celá naše vám redakce přeje, ať nejste po svátcích jako tady Chris Martin. Jako koule. Tedy, jako balón!