5 tipů, kde si na Srí Lance dát čaj (nejen) o páté

karolinabranikova

Čaj se na Srí Lance uchytil vlastně omylem. Nebýt čajechtivých britských kolonizátorů a plísňové epidemie kávovníků, které dříve na ostrově v jihovýchodní Asii rostly, asi bychom neznali ceylonský čaj nebo čaj o páté. Dnes je Srí Lanka jedním z největších světových producentů čaje. Pokud na Srí Lanku v aktuální sezóně plánujete vyrazit, máme pro vás pár tipů na výlet za čajem.

1.  Loolecondera – kolébka ceylonského čaje

Otcem ceylonského čaje se stal Brit James Taylor, který v roce 1867 založil první komerční čajové plantáže Loolecondera u města Kandy. První zásilka s pouhými 10 kilogramy čaje z Ceylonu dobyla Londýn a odstartovala britskou posedlost po tamních čajích. A kávě, která dříve na ostrově hojně rostla, tak definitivně odzvonilo. Na plantážích Loolecondera dostanete tolik přednášek o eleganci, jemnosti i síle a tamního čaje, že se vám z toho zatočí hlava. Když čaj ochutnáte, zatočí se vám podruhé. Čaje z plantáží kolem Kandy mimochodem najdete často i v místních čajovnách.

Karolína Braníková2. Haputale a šálek čaje nad mraky

Když budete chtít vyjmenovat pět značek čajů, Liptonu se nejpíš nevyhnete. Důvodem jsou plantáže rozléhající se kolem města Haputale v jihovýchodní části Srí Lanky. Právě tuto oblast si v roce 1890 vybral Sir Thomas Lipton k založení továrny na čaj. Ta v úpatí hor funguje dodnes a od dob koloniální éry prošly stroje a způsob zpracování čajových lístků snad jen několika kosmetickými úpravami. Mimochodem, je to jedno z mála míst na ostrově, kde pravý Lipton ochutnáte. Drtivá většina produkce je totiž určena k exportu.
Po absolovování prohlídky továrny můžete vyrazit vzhůru na horskou vyhlídku Lipton’s Seat. Zdejší výhled z 1900 metrů nad mořem si údajně oblíbil i čajový magnát Lipton a možná právě tady se v jeho hlavě zrodil nápad na první čajový sáček. Odměnou za výšlap pak bude černý čaj s cukrem a mlékem, který místní horská obsluha nalévá sběračkou přímo z kotlíku nad ohništěm. Nápoj, v němž se nachází asi týdenní dávka sacharidů, si pak můžete vychutnat s pohledem na mraky valící se kolem strmého okraje hory.

3. Handunugoda – bílý čaj, který se stříhal zlatými nůžkami

Jestli potřebujete uspokojit mlsné jazýčky, navštivte rodinné plantáže Handunugoda ležící asi 35 kilometrů od města Galle. Potrpí si tady především na bílý čaj. Přesněji panenský bílý čaj. Zmíněné plantáže jsou údajně jedinými na světě, které pěstují pouze tuto odrůdu a toto šampaňské mezi čaji si oblíbil i čínský císař Tsong. Dokonce ho pro něj stříhali zlatýmu nůžkami. Po takové záplavě buržoazních informací vás asi nepřekvapí, že právě Handunugoda je producentem jednoho z nejdražsích bílých čajů na světě. Kromě nekonečných plantáží tady najdete i čajové muzem a zahradu s kořením.

4. Královské čaje z Mackwoods

Čajové plantáže Mackwoods se nachízejí v horách nedaleko města Nuwara Eliya. Jsou známe předeším díky jednomu z nejlepších černých čajů. Nápoj z vyskohorských čajovníků si oblíbilo o Její Veličenstvo, a tak na plantážích Mackwoods můžete ochutnat, co se pije v Buckinghamském paláci. Stejně jako na všech srílanských plantážích dostanete přednášku o historii, zpracování a česání čaje a navíc ještě ujištění, že lepší čaj už na ostrově nenajdete. Po ochutnávce pětistého čaje během pobytu na Srí Lance už vás překvapí asi jen to, že v Mackwoods vám ho naleje uniformovaná obsluha.

5. Galle – koloniální čaj po holandsku

Po návštěvě čajových plantáží možná oceníte trochu dlážděných chodníků a až podezřele evropky vypadajích ulic ve městě Galle. Pevnost, kterou zde před více než 400 lety založili Holanďané, má k ostatním městům Srí Lanky daleko. Ale pokud tu hledáte místo k osvěžení a ještě vás nepřešla chuť na čaj, zastavte se v Royal Dutch Café (na fotce). Na první pohled vypadá spíš jako botanická zahrada nebo veranda kolonialistické babičky, cedule s nápisem Best tea in town ale napoví, že za tou vší flórou se ukrývá útulné místo s dobrým pitím. Na teplý čaj zapomeňtě, přímořské klima vám to stejne nedovolí. Sáhněte raději po ledovém zázvorovém čaji servírovaném se stříbrnou lžičkou. A heslo Anytime is a tea time (Na čaj je čas kdykoliv) visící před čajovnou jen dokazuje fakt, že britská tradice čaje o páté nemá v holandské koloniální pevnosti prostor.