7 nejlepších písniček z disneyovek

ivaprivrelova

Hrané velkofilmy z produkce studia Disney máme v kinech v jednom kuse, aktuálně Avengers 2 nebo Země zítřka. Jméno Disney je přesto spjaté hlavně s animovanými pohádkami. A ty jsou spjaté s roztomilými zvířátky a hlavně s chytlavými písničkami. A my jsme vybrali ty nejhezčí.

Nejprodávanější

Let It Go

Ledové království byl obrovský hit a jeho hlavní song vcelku očekávatelně taky. Dramatická zpověď královny Elsy, která si neví rady se svým postižením měnit okolí v led, existuje ve dvou oficiálních verzích. Lepší je ta od muzikálové americké star Idiny Menzel, jíž John Travolta při Oscarech pak slavně překřtil na Adelu Dazeem. Píseň o přijetí sebe sama onoho Oscara vyhrála, stejně jako Grammy a k tomu jen v roce 2014 prodala skoro 11 milionů svých kopií. Ještě větší radost než Idina z toho měli autoři Let It Go, manželský pár Kristen Anderson a Robert Lopezovi.

Nejznámější

Hej Hou

Přestože máte nejspíš pocit, že žádnou písničku z disneyovky jste neslyšeli častěji než Let It Go, přeci jen tu je jedna, kterou jste si asi zpívali už jako malí. Chytlavý popěvek pro všechny pracovníky zavedl hned první celovečerní Disneyho animák Sněhurka a sedm trpaslíku v roce 1937. Jeho autoři Frank Churchill a Larry Morey se údajně inspirovali klavírní kompozicí Roberta Schumanna Šťastný farmář se vrací z práce.


 

Nejzenovější

Bare Necessities

Kniha džunglí se v roce 1967 stala posledním animákem, který ještě dozoroval sám Walt Disney. Dnes sice nemá nejlepší pověst, ale pár jejích songů přežilo se ctí. Kromě výborné opičí swingovky I Wan’na Be Like You mezi ně patří i tahle ukázka životní filozofie medvěda Balú. Zapomeň na starosti, hledej jednoduchá řešení a spokoj se s malými potěšeními (jako je pořádné poškrábání na zádech), učí malého Mauglího. Na rozdíl od ostatních písní ve filmu tuhle nenapsali bratři Shermanovi, ale Terry Gilkyson. Dávno před podobným poselstvím z Lvího krále Hakuna Matata.

 

Nejjazzovější

When We’re Human

Jazzový sound má Kniha džunglí nebo Aristokočky z roku 1970 – a samozřejmě i pohádka Princezna a žabák, která se odehrává přímo v New Orleans. V tomhle příběhu party boy princ zakletý do žabáka políbí při karnevalu obyčejnou svědomitou dívku – a ta se změní v žábu. Na cestě za vúdú čarodějkou potkají krokodýla, který si říká Louis a hraje na trubku, a spolu si střihnou tento okouzlující duet pro tři, kde plánují, co by dělali v lidské podobě. Děkovat za něj můžeme Randymu Newmanovi, který psal hudbu i k Toy Story.

Nejtrhlejší

Bibbidy-bobbidy-boo

O titul nejtrhlejšího songu se uchází i skákací veselá nesmyslná píseň The Wonderful Thing About Tiggers, kterou plyšový Tygr předvedl v roce 1969 v jednom filmu s Medvídkem Pú. Jednalo se ovšem o film krátký, a tak si místo toho můžete poslechnout popěvek víly kmotřičky, jehož pomocí přičarovala v roce 1950 Popelce plesové šaty, účes, dýňový kočár i skleněný střevíček. Neanimovaná kmotřička Helena Bonham Carter u svých kouzel letos nezpívala, ale píseň si s chutí střihla aspoň do závěrečných titulků nové Popelky.

Nejvíc Disney

When You Wish Upon a Star
Sám Walt Disney měl prý ze svých filmových písní nejradši Feed the Birds z hrané Mary Poppins. Nicméně esenci jeho studia lépe zachycuje tenhle něžný kousek plný snění a touhy po splněných přáních o jiném životě z pohádky o Pinocchiovi. V kině zazněl poprvé v roce 1940 a stal se první písní disnyovkou, která vyhrála Oscara. K tomu si ji zamilovaly generace dětí, včetně Stevena Spielberga. A studio Disney ji používá jako hudební podkres své oficiální znělky. Jejími autory jsou Leigh Harline a Ned Washington.

 

Nejlepší

A Whole New World

Označení nejlepší je samozřejmě velmi subjektivní. Ale píseň, ve které Aladin na létajícím koberci ukazoval princezně Jasmíně, jaká krásná dobrodružství s ním může zažít, se jako jediný song z animované disneyovky dostal na samé čelo americké hitparády Billboard Hot 100. Romantická balada Alan Menkena a Tima Rice k tomu samozřejmě vyhrála i Oscara a Grammy.

Témata:,