9 slavných lidí a jejich temné stránky, o kterých jste nevěděli: Kdo měl otroky, kdo byl plagiátor a kdo byl šovinista?

Redakce

Není tajemstvím, že knihy o historii nám neříkají vždy úplně celou pravdu. I když by měly. Možná budete překvapeni tím, co se dozvíte o následujících osobách.

  1. Steve Jobs – Jeden ze zakladatelů společnosti Apple, chytrý to muž, řekli byste si, ale pro některé z jeho okolí to byl blbec. Zapřel svou dceru, se kterou sice později navázal otcovský vztah, ale nebylo to jednoduché, měl špatné nálady a byl i obviněn z ilegálních machinací.
  2. Abraham Lincoln – Abraham Lincoln byl americký prezident známý tím, že osvobozoval otroky. Jeho osobní dopisy ale hovoří jiný příběh. Původně totiž prý nebylo hlavním záměrem jít do občanské války je osvobodit, ale hlavním cílem mělo údajně být zachránění Unie.
  3. Walt Disney – Ne každý ví, že Walt Disney, zakladatel slavného impéria, nebyl vůbec zábavný člověk, jak by se mohlo na první pohled zdát. Byl prý rasista a šovinsta. Dokonce odmítl ženy animátorky právě kvůli pohlaví!
  4. John Lennon – Psal písně o lásce a míru, ale jeho syn z prvního manželství Julian říkal, že doma byl odlišný. Neměl tak stejný obdiv pro svého otce jako zbytek světa. V roce 1998 řekl: „Cítil jsem, že je táta pokrytec. Mluvil nahlas o míru a lásce ke zbytku světa, ale nikdy to nedokázal ukázat lidem, kteří by pro něj měli nejvíc znamenat, tedy manželce a mně. “ Po rozvodu se svou první ženou v roce 1968 John svého syna navštěvoval sporadicky.
  5. Thomas Jefferson – Je znám pro svou památnou větu uvedenou v Deklaraci nezávislosti, a to, že všichni lidé jsou si rovni. Nevztahovala se však na stovky otroků. Sám držel otroky a s jednou z otrokyň Sally zplodil 6 dětí! Své děti z otroctví propustil, ale Sally ne, držel ji jako svůj majetek až do její smrti.
  6. Sir Roald Dahl – Na jedné straně autor knihy Karlík a továrna na čokoládu či Matylda, na druhé straně mysigon a nacistický přívrženec. Hrdinové v jeho knihách mají zvláštní pravomoci a dějí se jim mnohé věci, při důkladnějším rozboru si však také můžete povšimnout náznaků rasismu. Roku 1983 obhajoval Hitlerovo jednání. V židovském charakteru je dle něj rys, který vyvolává nepřátelství.
  7. Mahatma Gandhí – Je znám jako otec národa. Symbol lásky, míru a naděje. Za zavřenými dveřmi měl mít ale zvláštní sexuální apetit. Podle jeho sluhů s ním muselo několik žen spát nahých, aby prověřil jejich zdrženlivost před svatbou. Každou noc dělal testy celibátu, čímž chabě kryl zneužívání.
  8. Winston Churchill – Jméno Winston Churchill je synonymem pro sílu, moc, vedení. Věděli jste ale, že předseda vlády byl rasista? S ohledem na nativní Američany řekl, že je pro použití otrávených plynů proti necivilizovaným kmenům. Afričani a Indi byli dle něj něco jako bestie a divoši.
  9. Martin Luther King – Je znám jako jeden z největších řečníků, ale dle některých byl také plagiátor. Když jeho manželka v roce 1985 darovala jeho papíry Standfordské univerzitě, všimli si její pracovníci něčeho divného. Kingova disertační práce pro Bostonskou univerzitu obsahovala úseky práce jiného studenta, Jacka Boozera.

10 fotek, z jejichž příběhů vás zamrazí

Video: Strašidelný hrad, kde si cvrnknete do kalhot