Adam Lambert a jeho milenci na jednu noc: Muse, Lady Gaga i Pink

Jana-Moravcova

Jestli ještě neznáte fenomén posledního ročníku American Idol, měli byste si doplnit znalosti. Adam Lambert sice nevyhrál, jeho finálová interpretace písně We Are the Champions od Queen však posadila na zadek nejen celou Ameriku, ale i samotného kytaristu Queenů Briana Maye. Adam vydal debutové album For Your Entertainment, ale rockového lana se nedrží. Tápe a hledá sám sebe napříč žánry.

Když na nejvyšší příčku osmé série pěvecké soutěže American Idol nevystoupal excentrický gay a majitel božského hlasu Adam Lambert, spoustě diváků u televize spadla čelist až kamsi k protinožcům. Lambert je totiž talent, jaký se jen tak nevidí. V soutěži předvedl úžasný hlasový rozsah a schopnosti chameleona, přesto jej ve velkém finále přeskočil hezounek Kris Allen s líbivým poprockovým repertoárem.
Lambert zněl v soutěži skvěle, ale jeho debutová deska For Your Entertainment se bohužel nepovedla. Je to směska předpřipravená hromadou vlivných producentů za účelem prodat, vyždímat, zahodit.

For Your Entertainment

Emo fanynka, nebo rocker? Nic z toho
Dobrý dojem zabíjí už obrázek na zámořském přebalu. Lambert se sice netají homosexuální orientací, nicméně jeho stylizace do přeslazené disco divy je přehnaně laciná. V Evropě naštěstí dopadl o trochu lépe; z obalu sice působí částečně jako emo fanynka, ale image okovaného rockera bychom mu, s přivřeným okem, možná i věřili.
Nachytat se tím ale raději nenechejte. Po poslechu celé desky poznáte, že celá tahle image je jen laciná škatulka.
Během cesty čtrnácti skladbami vystřídá jako milenku na jednu noc spoustu různých nálad a hudebních stylů. Z alba For Your Entertainment až příliš čpí marketingový záměr a rukopis jednotlivých autorů na to, aby to mohla být Lambertova autorská deska, natož aby mohla být jako celek ceněná.

Adam Lambert a Whataya WantFrom Me. Podílela se na něm Pink

http://www.youtube.com/watch?v=wdepvOa-QzA

Ze sebe nedává nic
Kdo čekal, že Lambert svoje oči orámované černými linkami doplní ostrou rockovou hudbou, bude asi velmi zklamaný. Hudební „kreativitou“ totiž hýřili nejen spolupracovníci, ale i výsledný produkt.
Lambert se vydal cestou spolupráce s rozličnými velikány současné hudební scény, v elektro skladbě Fever tak neomylně poznáte rukopis Lady Gaga a dýchne na vás trochu té bizarní atmosféry Scissor Sisters. Ty Lambert připomene ještě několikrát, zvláště skrze vokál, který vyhání do neuvěřitelných výšek třeba v úvodní Music Again.
Album je ve své podstatě taneční, aby se ale drželo pravidla „pro každého něco“, nabídne i rockovější kousky. Při poslechu skladby Soaked možná budete mít pocit, že váš přehrávač Obal desky Adama Lambertaomylem přeskočil na novinku jiného interpreta. Což není úplně od věci, skladba totiž vyšla z pera Matthewa Bellamyho, takže fanoušek ihned rozezná nezaměnitelný rukopis Muse. A za singl Whataya Want From Me, povedenou kytarovku, zase zaslouží potlesk a pochvalu Pink.

Hitovka sem, hitovka tam, jako celek ale Adamův debut působí jako neučesané vlasy. Mohou za to i Lambertovy vlastní skladby ve stylu každý pes jiná ves – romantika v Broken Open, poprocková Aftermath nebo elektro skladby Strut a Pick U Up jednolitému celku nenahrávají.
Je škoda, že člověk, který snad jako jediný v hudební branži umí zazpívat bezchybně party Freddieho Mercuryho, nenahrál autorsky osobitější a rockovější desku, v níž by mohl rozvíjet hlas. Ve směsici čítající elektroniku a poprock se mu zatím nedaří utvořit si jednotnou hudební tvář.

Adam Lambert – For Yout Entertainment
Vydavatelství:
Sony Music
Celkový čas: 56:24
Seznam skladeb: Music Again, For Your Entertainment, Whataya Want From Me, Strut, Soaked, Sure Fire Winners, A Loaded Smile, If I Had You, Pick U Up, Fever, Sleepwalker, Aftermath, Broken Open, Time For Miracles,
Bonusy: Master Plan, Down The Rabbit Hole, Voodoo, Can’t Let You Go

Témata:,