Adele, královna letošních Grammy. Získala šest cen

Britská zpěvačka Adele ovládla se šesti cenami letošní ročník Grammy. Porotci ohodnotili jak desku 21, tak písničky Rolling In the Deep a Someone Like You. Kromě Adele na Grammy uspěli ještě Foo Fighters a Kayne West.

Tato soutěž již byla ukončena.

Letošní americké prestižní hudební ceny Grammy ovládla  – ostatně jako všechno v loňském roce – britská zpěvačka Adele.

Získala šest ocenění, patří ji všechny důležité kategorie včetně cenzy za píseň roku Rolling In the Deep a album 21 (recenze).

Zpěvačka tak proměnila všechny nominace a vyrovnala rekord americké Beyoncé v počtu Grammy pro umělkyni. Na paty britské umělkyni na letošních Grammy šlapala jen rocková kapela Foo Fighters, jež získala pět gramofonků.

Grammy 2012

Nahrávka: Adele – Rolling In the Deep
Deska a popová deska: Adele – 21
Skladba: Adele – Rolling In the Deep
Popová skladba a video: Adele – Someone Like You
Rocková a hardrockovká skladba: Foo Fighters – Walk (Wasting Light)
Rocková deska: Foo Fighters – Wasting Light
Taneční deska: Skrillex –  Scary Monsters And Nice Sprites
Elektronická deska: Skrillex – Scary Monsters And Nice Sprites
Alternativní deska: Bon Iver – Bon Iver
Rˇn´B deska: Chris Brown – F.A.M.E.
Rapová skladba: Kanye West – All Of The Lights (My Beautiful Dark Twisted Fantasy)
Rapová deska: Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Country deska: Lady Antebellum Own The Night
Nováček: Bon Iver

"Chtěla bych jen vzkázat mámě, že její holka si vedla dobře," řekla při přebírání ceny za album 21 dojatá Adele. S bezprostředností, jež ji v průběhu večera provázela, pak podotkla, že má nudli u nosu.

Kromě Foo Fighters na letošních cenách bodoval rapper Kanye West, který proměnil čtyři ze sedmi nominací, mimo jiné za nejlepší rapové album pro desku My Beautiful Dark Twisted Fantasy (recenze). West se, stejně jako loni, předávní nezúčastnil; vadí mu, že ameerická akademie údajně přehlíží rapové umělce. Letos navíc nenominovalo jeho desku na album roku.

Slavnostní předávání cen v neděli večer místního času v losangeleské hale Staples Center otevřela modlitba za Whitney Houston (přečtěte si článek). Zpěvačka v sobotu zemřela ve 48 letech po dlouhodobých problémech s drogami a alkoholem.

Zesnulou hvězdu pak připomněl videozáznam, na němž zpívala svou nejznámější píseň I Will Always Love You. Stejnou písničku pak během večera zazpívala ještě Jennifer Hudson.

Živě také během ceremoniálu vystoupil například Bruce Springsteen, který představil píseň We Take Care of Our Own z chystané desky Wrecking Ball.

Po více než dvaceti letech se na pódium vrátili The Beach Boys, i ti připravují novou desku. Doprovázely je kapely Foster The People a Maroon 5. Na večírku se pak ukázali i Coldplay a Rihanna, před kterou se na stejném pódiu představil Chris Brown, jenž zpěvačku před třemi lety napadl. Letos získal cenu za nejlepší r’n’b album pro desku F.A.M.E..

Jennifer Hudson zpívá Whitney Houston

http://www.youtube.com/watch?v=HzMsEvUxFc4

Coldplay a Rihanna

http://www.youtube.com/watch?v=U8MDUqjqEpQ