Americká herečka připomněla, že dnes je na světě přes 60 milionů lidí, kteří museli opustit své domovy, což je nejvíce od konce druhé světové války. Systém péče o uprchlíky by podle ní měl normálně fungovat tak, že se jim v táborech poskytne dočasné ubytování, strava a zdravotní péče, než se budou moci vrátit do svých domovů.

Těm nejzranitelnějším se pak dá možnost azylu. Systém ale podle Jolie přestává kvůli obrovským počtům uprchlíků fungovat. Průměrný běženec dnes podle vyslankyně UNHCR stráví 20 let mimo svůj domov a počty lidí, kteří se nyní vracejí do svých domovů, jsou nejnižší za poslední tři desetiletí.

Pokud se nepodaří vyřešit příčiny krize, počty uprchlíků se nebudou snižovat a hrozí desítky let nestability, je přesvědčena Jolie, podle níž by všechny vlády měly zvážit své možnosti pomoci. Všichni běženci si podle čtyřicetileté herečky zaslouží respekt a soucit.

„Nikdo se nechce stát uprchlíkem, nikdo si nezaslouží stát se uprchlíkem,“ poznamenala.

Jolie vyjádřila přesvědčení, že by bylo naivní myslet si, že jednotlivé státy mohou migraci v globalizovaném světě zvládnout individuálně. Řekla dále, že je důležité zachovat rozlišení mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, zároveň ale nerozlišovat mezi běženci podle jejich náboženství. Poznamenala také, že by nikdo neměl překračovat hranice, aniž by se registroval.