Avatar vs. Titanic: Kdo bude králem světa?

Stefan-Titka

Avatar přepsal historii. To, co se zdálo být nemožné, se nakonec povedlo. Titanic, nejvýdělečnější film všech dob, našel svého pokořitele a paradoxně musel přijít stejný režisér, aby několik let trvající rekord zlomil. James Cameron porazil Jamese Camerona a se svým modrým adrenalinovým spektáklem dál uhání plnou parou vpřed s Titanicem za zády. Další zastávka: Oscaři. Jaké jsou ale vlastně šance Avatara na úspěch u poroty?

I když se to může zdát divné, na úvod je třeba říci, že filmy Avatar a Titanic toho mají docela dost společného.
Samozřejmě, žánrově jde o dva diametrálně odlišné filmy a ani v jejich stylu nemůžeme hledat stejné prvky. Oba snímky ale spojuje jméno autora a také rozporuplné reakce kritiků a diváků. Titanic si před lety vysloužil podobné ohlasy jako Avatar, který právě běží v kinech: Technicky bezchybné, ale scénář?

Přečtěte si na Kouli: Avatar porazil ve výdělcích Titanic

pollProtože o technické stránce Titanicu nemohli říci kritikové opravdu ani popel (hoši z „trikařské“ společnosti Industrial Light & Magic se tehdy opravdu vytáhli), začalo se šťourat v plakátové romanci. Filmu se vytýkal milostný trojúhelník a s rozpaky byl přijímán i v té době neznámý mladíček Leonardo DiCaprio, který se zdál pro roli až příliš mladý. Ani to však nezabránilo skutečnosti, aby si režisér James Cameron při přebírání jedenácti Oscarů a titulu nejvýdělečnějšího filmu zakřičel: „Jsem králem světa“.

Dílo, nebo zelená agitka?
Také Avatar je technicky bez chyby. Posouvá hranice kinematografie, využívá potenciál trojrozměrného obrazu. Ale všechno to, co kdysi kritici vytýkali Titanicu, se Cameronovi i tentokrát vrací jako ozvěna. Vizuálně bez výhrad, příběh ale zavání ekologickou agitkou za hranicí dobrého vkusu. Tvrdí to alespoň ti, kteří v Avatarovi chtějí vidět víc než jen vizuálně dynamickou 3D jízdu.

Dá se z toho před udílením Oscarů, cen Akademie, vyvodit? Překonat předchozí „magickou“ oscarovou nadílku bude těžké, vždyť Titanic z roku 1997 získal jedenáct Oscarů. Na druhou stranu kdo jiný než Železný Jim by to měl zvládnout?
V technických kategoriích je Avatar jasný favorit, ale co se ostatních položek na seznamu týče, jeden aby byl spíš skeptický. Přes své nesporné kvality má Avatar i nedostatky. A ruku na srdce: nominovat „Modráka“ za herecký výkon, byť hraje lépe než leckterý herec z masa a kostí, je trošku nereálné. Digitální Sam Worthington ale nemusí smutnit – na nominaci tehdy nedosáhl ani Leonardo DiCaprio. A podívejte se, jak se vyšvihnul!

Jak to vidíte vy, Koulaři? Má Avatar šanci porazit Titanic v počtu posbíraných sošek? Nebo si myslíte, že ani nebude tolikrát nominován? A hlavně: Je podle vás Avatar opravdu nejlepším snímkem minulého roku?

 

 

Témata: