Bílá, Gott a Kabát obhájili Českého Slavíka


Kdybychom opsali výsledky loňského hlasování ankety Český Slavík, mnoho by se nestalo. V hlavních kategoriích Absolutní Slavík, Zpěvák roku, Zpěvačka roku a Skupina roku se vítězové shodují s těmi letošními, vyhlášenými včera při slavnostním večeru ve Státní opeře. Lucie Bílá, Karel Gott a skupina Kabát své prvenství obhájili.

V nejsledovanější kategorii Zpěvák roku se stal Karel Gott vítězem už počtyřiatřicáté! Jak přiznal na večírku po slavnostním vyhlášení, tentokrát ho to nepřekvapilo. „Letos jsem s tím počítal! Když jsem na podzim viděl ty k prasknutí nabité sportovní haly na mém bilančním turné, říkal jsem si: Tak, tentokrát by to mohlo vyjít,“ řekl s úsměvem. Na otázku, zda mu není smutno z toho, že nemá nějakého silného konkurenta, odpověděl: „Co je na tom smutného? Je to smutné, ale hlavně, že je při tom veselo! Teď vážně: konkurence mi doslova dýchá do zad! A myslím si o ní to nejlepší. Je to opravdu elita naší pop music. A mě to nutí přidat a přemýšlet více o sobě, protože je to zdravé… Závod o to, kdo získá větší přízeň, platí prostě pro celý systém a celý trh. Když je dobrá konkurence, tak je mi vždy ctí, že jsem mezi ní.“

Stejně jako loni obsadili za Gottem „medailové“ pozice Petr Kolář a Daniel Landa. Ten dost kuriózně a nepochopitelně opět hořekoval nad tím, že se umístil na tak vysoké pozici, přestože své fanoušky nabádá k tomu, aby pro něj nehlasovali.

Naprosto shodně dopadla i kategorie Skupina roku: vítěznou kapelu Kabát následují Chinaski a Divokej Bill. Kabáti letos nic nového nevydali, nic zvláštního neudělali, přesto zvítězili! „Přišli jsme na vyhlášení, protože nás pozvali, jen jsme seděli a čekali, jak to vyjde. Ale nedoufali jsme v to… Tady je řada jiných kapel, které tenhle rok vydávaly cédéčka a makaly. Ale když máš dobrou základnu fanoušků, jseš první,“ řekl Josef Vojtek.

Jediná citelná změna se odehrála v kategorii Zpěvačka roku. Ačkoliv loňské prvenství obhájila Lucie Bílá, zpěvačky za ní se nečekaně promíchaly. Druhé místo obsadila Lucie Vondráčková a třetí Ewa Farna. Loňská stříbrná a předloňská zlatá Aneta Langerová tak mohla být právem zklamána.

Bronzová Ewa Farna a Boží mlejny melou na Českém slavíkovi

http://www.youtube.com/watch?v=z88mX5UWAe4

„Musím říct, že mám velmi silnou konkurenci,“ prohlásila Lucie Bílá. „Všechny dámy v té pětici jsou fakt super. To znamená, že musím vždy trochu přidat. A to mě baví.“ Bílá měla pracovně úspěšný rok, v soukromí už méně. „Je to hezká tečka za úspěšným rokem Pro mě to byl zásadní rok. Některé změny bolí a některé jsou fajn. Včera před Slavíkem jsem se rozvedla! Ale proběhlo to dobře.“

Zatímco Gott se podle vlastních slov Slavíkem doma jen pokochá a pak ho odveze do muzea v Jevanech, Bílá svého jedenáctého Slavíka umístí do ložnice, kde má prý i všechny předchozí.

Skokankou roku se stala ještě nedávno mnohými odepisovaná Iveta Bartošová, která z 18. místa před rokem poskočila na páté. Bartošová se vyhlašování zúčastnila podle očekávání se svým novomanželem Jiřím Pomejem, který však k ní novináře na večírku nepustil.

Novinkou Českého Slavíka byla kategorie Slavíci bez hranic, ve které soutěžili slovenští interpreti. Vítězně ze souboje vyšla skupina No Name. Je to paradoxní, neboť na Slovenku ve Sláviku skončila až třetí. „Pravda, pro Slavíka jsme si museli přijet do České republiky! Když jsme se to dozvěděli, tak se nám každému honilo hlavou: Dostat Slavíka v České republice jako zahraniční interpret, tak jiná meta už není… Snad jen spadnout úplně dolů! Ještě před lety jsme chtěli hrát muziku někde v Košicích v garáži, a teď dostaneme cenu nejpopulárnější slovenský interpret v Čechách. To je neuvěřitelné,“ divil se Igor Timko.

Celým večerem provázela moderátorská dvojice Miloš Pokorný a Roman Ondráček. Slavnostním předáváním Slavíků se prolínaly „magické osmičky“, významné letopočty českých dějin. Kromě retro videí z minulých Slavíků mohli diváci zhlédnout i dobové záběry úspěšných zpěváků a kapel z roku 1968 či 1988. K protnutí minulosti se současností došlo právě díky přítomnosti „osmičkových“ hvězd. Na pódiu tak předávali ceny Václav Neckář či Dalibor Janda.

Nepsanou tradicí je i vystoupení zahraničního interpreta. Moderátorská dvojice pozvala Japonce Takea Ishiho. Ten německy zajódloval Včelku Máju, a divákům tak připomněl parodicky laděné hity Miloše Pokorného a Romana Ondráčka, kteří vešli ve známost ve skupině Těžkej Pokondr.

Originální Včelka Mája v podání Takea Ishi

http://www.youtube.com/watch?v=Wcvhhl-IeBU

Český Slavík 2008
Zpěvák roku:
1. Karel Gott 64 481 hlasů, 2. Petr Kolář 36 065, 3. Daniel Landa 24 770, 4. Daniel Bárta 14 332, 5. Richard Krajčo 12 018, 6. Petr Bende 11 288.
Zpěvačka roku: 1. Lucie Bílá 67 437, 2. Lucie Vondráčková 44 625, 3. Ewa Farna 26 416, 4. Aneta Langerová 24 806, 5. Iveta Bartošová 17 646, 6. Helena Vondráčková.
Skupina roku: 1. Kabát  41 444, 2. Chinaski 40 523, 3. Divokej Bill 24 350, 4. Kryštof 19 144, 5. Čechomor 13 649 hlasů, 6. Olympic 13 506 hlasů.
Absolutní Slavík: Lucie Bílá
Skokan roku – zpěvák: Jarek Filgas
Skokan roku – zpěvačka: Iveta Bartošová
Skokan roku – skupina: Gipsy.cz
Slavíci bez hranic: 1. No Name 19 611, 2. Elán 19 569, 3. Horkýže Slíže 11 784, 4. Miro Žbirka 11 280, 5. Pavol Habera 9864, 6. Katarína Knechtová 8955.
Objev roku: Marek Ztracený