Bondovka Quantum of Solace míří do kin!


Minulý týden jsem se vydala na jakousi předpremiéru nové bondovky Quantum of Solace, abych vám sem mohla hodit nějaké ty postřehy, zážitky a případně vás i nalákat na už dvaadvacáté dobrodružství kultovního agenta Jamese Bonda s ještě kultovnějším kódem 007. I když nejsem zrovna fanda bondovek (a možná právě proto), film mě docela mile překvapil.

Když se před dvěma lety v „Casinu Royale“  do stylového kvádra agenta 007 oblékl do té doby nepříliš známý Daniel Craig, málokdo by mu předpovídal velkou budoucnost. Jenže pak se Casino stalo komerčně nejúspěšnější bondovkou všech dob a i ti nejzarytější Craigovi odpůrci museli uznat, že tenhle chlapík se pro roli Bonda, Jamese Bonda narodil. Sice už to není takový elegán, jako třeba Sean Connery nebo Pierce Brosnan, ale schopnost rozdávat rány, balit ty největší kočky a být vždy v pravou chvíli na tom pravém místě rozhodně neztratil.

V „Casinu Royale“ získal Bond Statut špiona 007 s povolením zabíjet, ale zároveň ztratil svojí milovanou Vesper. Tu chce v Quantu pomstít. Stopy ho dovedou až k podnikateli Dominiku Greenovi, kterého si zahrál Francouz Mathieu Amalric. A protože je Bondovi jasné  že členové Greenovy organizace jsou všude, spoléhá se jen na sebe, takže tentokrát ne ani na pomoc tajné služby MI6.

Když pominu pár scén, jako třeba strhující let dopravního letadla, se kterým James Bond, coby jeho pilot manévruje jako se stíhačkou, vzápětí z něj skáče do propasti a dopadne jak jinak, než bez jediného škrábnutí a po boku své milované Bond Girl Olgy Kurylenko (ta je mimochodem až nechutně krásná), vypadá to i na celekem povedený snímek. No i když asi právě takovéhle až přehnaně fantastické scény dělají bondovku tou pravou bondovkou.  Quantum of Solace sice rozhodně není jedním z těch filmů, u kterých netrpělivě čekám, až vyjdou na DVD, ale za ty 2 hodinky vašeho času určitě stojí. Koneckonců, údajně je to dosud nejlepší díl z celé série bondovek.

Premiéra Quantum of Solace je 6. listopadu!!!

 

 

 

Tady je ještě pár zajímavostí o filmu, které stojí za zmínku.

  • Už během natáčení Casina Royale si producent Michael G. Wilson promýšlel námět na Quantum of Solace.
  • Během natáčení v Panamě musel herec Daniel Craig opakovaně změnit hotel, protože se na něj vrhaly davy  tamních fanynek a paparazziů.
  • Každá bondovka má svojí vlastní skladbu. Tentokrát je to „Another Way To Die“ v podání Alici Keys a Jacka Whitea ze skupiny The White Stripes. Jako první ale nabídku na složení průvodní písně dostal bývalý „brouk“ Paul McCartney. Ten odmítl a navrhl Amy Winehouse. Amy připravila jakýsi demosnímek s producentem Markem Ronsonem, ale vzhledem k  její mediálně známé  indispozici oficiální nahrávka nikdy nevznikla.
  • S letošním uvedením nové bondovky slavíme zároveň 100. výročí narození stvořitele Jamese Bonda – spisovatele Iana Fleminga. Název Quantum of Solace (v překladu Množství Útěchy) nese film právě po jedné z jeho povídek. Její děj ale nemá s filmem nic společného.
  • Letošní Bondgirl se stala křehká ukrajinská modelka a herečka Olga Kurylenko, která za sebou zanechala 400 zoufalých uchazeček o roli. Kvůli své roli se dokonce musela naučit mluvit se španělským přízvukem.
  • Herce Daniela Craiga stála jeho role i kus zdraví. Po natáčení má náš hrdina 6 šroubů v rameni, osm stehů na tváři a navíc ještě ztratil cit v jednom prstu poté, co přišel o jeho koneček.
  • Marc Forster je první z dlouhé řady všech bondovských režisérů, který se nenarodil v anglicky mluvící zemi. Je to Němec. Jeho předchůdci pocházejí buď z Velké Británie nebo z Nového Zélandu.
Témata: