Kryštof a Boris Carloff – favoriti letošních Andělů

Tak trochu překvapivě dopadly nominace na cenu Anděl Akademie populární hudby za rok 2012. Pět nominací včetně jedné "vedlejší" má vítěz hudebních cen Apollo Boris Carloff a jeho debutová deska The Escapist. O jednu nominaci víc pak získala kapela Kryštof a její album Inzerát, což už tak velké překvapení není. Výsledky ankety hudebních novinářů, dramaturgů a nezávislých prodejců hudby se dozvíme 16. března z obrazovky České televize. Večer bude moderovat Leoš Mareš.

Tato soutěž již byla ukončena.

Ještě před několika měsíci znali producenta a hudebníka Borise Carloffa jen muzikanti, kteří s ním chystali své desky, a hudební novináři, k nimž se dostala jeho debutová deska The Escapist.

Na české poměry velmi netradiční album míchající elektroniku, pop a zvláštní harmonie nakonec před několika dny získala cenu hudební kritiky Apollo (rozhovor), když ve finále porazila alba populárních interpretů typu Umakart nebo Zrní.

ANDĚL 2012 – NOMINACE

Skupina: Charlie Straight, Kryštof, Zrní
Zpěvák: Boris Carloff, Vojtěch Dyk, Richard Krajčo
Zpěvačka: Lucie Bílá, Iva Bittová, Aneta Langerová
Objev roku: A banquet, Boris Carloff, Zrní
CD: Boris Carloff – The Escapist, Charlie Straight – Someone With a Slow Heartbeat, Kryštof – Inzerát
Skladba: Charlie Straight – Coco, Kryštof – Inzerát, Kryštof – Křídla z mýdla
Klip: Buty – Píseň práce, Boris Carloff – Falling, Kryštof – Inzerát

 

ŽÁNROVÉ CENY
(předány budou 8. 3. v Paláci Akropolis)

Seznam nominací si přečtěte tady

Nyní se Boris Carloff uchází o pět sošek Anděl, jež každoročně předává Akademie populární hudby; zvítězit může jako zpěvák a objev roku, šanci má na nejlepší klip (k písničce Falling) a také na desku roku. Nominovaný je i v žánrových cenách za nejlepší elektronické album.

Všechny nominované si poslechněte v YouRadiu

Konkurencí Carloffovi bude zejména kapela Kryštof a její frontman Richard Krajčo, ti mají šest nominací za skupinu, zpěváka, CD Inzerát, skladbu Inzerát plus stejnojmenný klip také za společný kousek s Jaromírem Nohavicou Křídla z mýdla.

Celkem tři sošky mohou dostat Charlie Straight – za kapelu, desku a písničku roku.

Mezi zpěvačkami pak mají šanci na úspěch Lucie Bílá, Aneta Langerová a Iva Bittová, na objev roku jsou krome Carloffa nominovaní folkrockoví Zrní a indierockoví A Banquet. Nominované kapely by měly v přímém přenosu České televize 16. března živě zahrát.

Akademie populrání hudby pod vedením ředitele Leška Wronky čelila v posledních letech nátlaku ze strany muzikantů a hudebních novinářů, kteří anketě vyčítali nekompetentní porotu a protlačování vlastních zájmů. Pro letošní ročník proto vznikl Výbor cen Anděl, jenž porotu sestavil v podstatě znovu.

"V akademii byli lidé, kteří neměli nebo už nemají s hudbou nic společného. Vyloučili jsme také manažery kapel a naopak jsme oslovili více rozhlasových dramaturgů, hudebních novinářů a nezávislých prodejců hudby," říká člen Výboru Jan Kábrt, který z kulturní redakce MF Dnes přešel před dvěma lety do redakce deníku Blesk. Účast v porotě podle něj přijalo zhruba 120 ze 180 oslovených. Za úspěchem Borise Carloffa by tak mohl stát i tento "update" porotců.

Krokem kupředu je podle ředitele Andělů Leška Wronky i zařazení sestřihu z předávání žánrových cen (proběhne 8. března v Paláci Akropolis) v přímém přenosu 16. března v rámci hlavního večera, který bude přenášet ČT1, stejně jako přesun celé akce z Incheba Areny do Průmyslového paláce na Výstavišti.

Na scéně s pořádajícím Lewronem spolupracuje Martin Hruška, jenž chystal stage například pro Českou MISS. Po hollywoodském vzoru má všechny potřebné propriety přivézt 18 kamionů.

 

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit