Bradavická intelektuálka Emma Watson

Stefan-Titka

Svět ji zná jako Hermionu Grangerovou, malou intelektuálku, výbornou studentku z Bradavic, která neustále někoho poučuje. Od začátku potterovské série se posunula nejen postava Hermiony, ale i její představitelka Emma Watson. Mladé herečce bylo letos v dubnu devatenáct let a už teď prohlašuje, že kvůli penězům už nikdy nebude muset pracovat. V hlavě to má na svůj věk nicméně dobře srovnané a zůstává při zemi.

Emma WatsonEmma Charlotte Duerre Watson není tak úplně stoprocentní Angličanka. Narodila se 15. dubna 1990 v Paříži právníkům Jacqueline Luesbyové a Chrisi Watsonovi a ve Francii zůstala do svých pěti let. Po rozvodu rodičů se malá Emma spolu se svou matkou a bratrem Alexem přestěhovali do anglického Oxfordshire.

Hned po Potterovi na univerzitu!
Stát se herečkou toužila prý už od svých šesti let, a tak na sobě pracovala. Při škole navštěvovala divadelní kurzy, kde se učila nejen hrát, ale i tančit a zpívat. Bylo to právě tady, kde si Emma v rolích v různých divadelních hrách, do kterých ji obsazovali, oťukávala herecké řemeslo.
Role Hermiony v Harry Potterovi byla ale její první filmovou rolí, kterou ihned nadchla nejen diváky, ale i kritiku. Během castingu prošla sítem stovek uchazeček, od začátku měla podporu i samotné  autorky předlohy J.K. Rowlingové. Filmoví kritici ji po prvním filmu často vynášeli dokonce nad její herecké kolegy, Daniela Radcliffa a Ruperta Grinta, a podobný trend pokračoval i v dalších letech. Za ztvárnění bradavické „šprtky“ obdržela Emma Watson řadu ocenění.  
Pravdou je, že Emma má v sobě z Hermiony víc, než člověk možná tuší. Sama je výbornou studentkou a její standardní známkou ve škole bývají „áčka“ (obdoba jedniček), za což si ji na place štáb a její herečtí kolegové často v legraci dobírají. Skálopevně prohlašuje, že hned jak skončí s Harry Potterem, nastoupí na univerzitu. Stát se herečkou „na plný úvazek“ odmítá. „Lidi nechápou, proč to nechci. Škola je ale prostě to, co mě drží ve styku s mými přáteli. A hlavně s realitou,“ říká k tomu.

Z holky s vyřídilkou vyrostla cílevědomá žena
Přes tento přístup ale její herecká kariéra nesestává už jen z Harryho Pottera. Emma neodolala nabídce BBC zahrát si ve filmu Ballet Shoes, ve kterém hrála mladou dívku Pauline Fossil, nejstarší ze tří sester, jež touží stát se herečkou. „Byla jsem připravená vrátit se do školy hned po filmu Harry Potter a Fénixův řád, ale Ballet Shoes jsem nemohla odolat. Zamilovala jsem se do toho příběhu.“ Hlas Emmy jsme mohli rozpoznat i v animované pohádce Příběh o Zoufálkovi, kde dabovala princeznu.
Jestli o Emmě Watson ještě uslyšíme v souvislosti s herectvím, to zůstává ve hvězdách. Emma už zkrátka není ta kudrnatá holčička, co si v prvním díle přisedla k Harry Potterovi do kupé a všechny ohromila svou vyřídilkou. Vyrostla z ní cílevědomá mladá žena, která už teď vypadá, že ví, co od života chce. Snad jí to vydrží.

© 2009 Warner Bros. Ent., Harry Potter Publishing Rights © J.K.R., Harry Potter characters, names and related,indicia are trademarks of and © Warner Bros., Ent. All Rights Reserved.