Branky, body, písničky: Hity letošního fotbalového mistrovství

Hana-Slivova

Ke každé velké sportovní akci patří hymna. Nejen na počest vítězů, ale i ta, která na danou akci láká. Fotbalové mistrovství světa v Brazílii (začíná 12. 6.) našlo svou odbornici v Shakiře, ta písničku pro účely oslav sportovního svátku propůjčila už podruhé. Není v tom ale sama. Vytáhněte tenisky, lyže a hokejky a připomeňte si sportovní hity s námi.

Shakira – La La LA (Brazil 2014)

Písničku v základní verzi najdete na aktuální desce Shakira, v klipu si kromě přítele Shakiry, fotbalisty Gerarda Piquea a jejich synka Milana, zahráli i spoluhráči z FC Barcelona Lionel MessiNeymar.

Shakira – Waka Waka (This Time for Africa 2010)

Shakira je univerzál (jak jsme psali už v recenzi její poslední nahrávky). Letos zpívá pro svou rodnou Jižní Ameriku, před čtyřmi lety použili její song organizátoři fotbalového mistrovství v Africe.

Fatboy Slim – Fatboy Slim Presents Bem Brasil

Před čtrnácti dny vyšla kompilace britského hudebníka Fatboy Slima,  neoficiálního ambasadora mistrovství.  „Konečně tak může spojit dvě velké lásky – fotbal a Brazílii, do které se před několika lety zamiloval, když hrál na pláži v Riu pro více než 360 tisíc lidí,“ říká jeho vydavatelství Universal Music. Na kompilaci jsou nejen nové Slimovy tracky, ale i remixy, o které se postarali například DJ Fresh, Gregor Salto, Psychemagik, Eats Everything, Dimitri Vegas & Like Mike, Claude Von Stroke nebo Joey Negro. Částečně jde o skladby, ve do nichž muzikant nasamploval známé brazilské národní písně, jiné jsou pro změnu inspirované aktuální brazilskou hudbou.

Pitbull – We Are One (Ole Ola)

Hymnu má nejen samotné mistrovství v Brazílii, ale i FIFA, tedy organizace, která turnaj pořádá. Postaral se o ni rapper Pitbull s kolegyní Jeniffer Lopez. Nikdo z nich sice jako fotbalový fanoušek nevypadá, možná ale, že zdání klame.

Gary Barlow – Greatest Day (hymna Anglie)

Před čtyřmi lety se Anglii mistrovský turnaj úplně nevyvedl, skončila mimo první čtyřku. Letos má být všechno jinak. Anglie má natrénováno a velkolepi hymnu týmu k tomu. Postaral se o ni Gary Barlow, kdysi člen Take That, a podle všeho se letos britský tým bez medaile prostě vrátit nesmí.

Kaiser Chiefs – Coming Home (druhá hymna Anglie)

Jak jsme si řekli, oficiální hymnu britského týmu složil Gary Barlow. Jenže jsou tu ještě Kaiser Chiefs a jejich hit Coming Home z aktuální desky Education, Education, Education & War (recenze). „Doufáme, že až naši šampionát vyhrají, bude jim v letadle hrát naše pecka,“ nechal se slyšet basista Simon Rix. „Vždycky můžeme udělat speciální verzi Coming Home Early (Jedeme domů dřív),“ dodal frontman Ricky Wilson s tím, že kapela dostala nabídku napsat oficiální písničku týmu už v roce 2006, tehdy ale kvůli nedostatku času odmítla. A nyní toho lituje – kapela si totiž moc přála, aby oficiální písničkou anglického týmu byla právě Coming Home. Sympatické je, že kapele je úplně šumák, jak tým na soutěži dopadne.

Kanye West – God Level

Se svou troškou do komerčního mlýna přišel i rapper Kanye West, jehož písnička God Level se objevila ve fotbalové reklamě Adidasu. Hrají Messi, Suaréz a další. Jako vždy. Nejlepší s nejlepšími smlouvami. 

Co v Česku a na Slovensku?

Češi ani Slováci se na letošní závěrečný turnaj neprobojovali, a tak musíme vzít za vděk dvěma zimními hymnami. Elektropopoví Cartonnage složili loni Winter Song pro mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově (retro klip je docela fajn), zpěvačka Kristina se zase postarala o průvodní melodii Life Is a Game hokejového šampionátu na Slovensku v roce 2011. Žádné terno to ale tehdy nebylo – skoro 80 % z vás hlasovalo pro variantu, že písnička je strašná. Podívejte se.

Témata:, ,