Bůh chyby nedělá. A Lady Gaga? Kdo je Lady Gaga?

Hana-Slivova

Třetí deska aktuálně nejpopulárnější celebrity světa Lady Gaga Born This Way je napěchovaná beaty, trvá přes hodinu a zpěvačka na ní vypráví o náboženství i sexu. O sobě samé ale, jak je jejím zvykem, neprozradí vůbec nic. Začíná to být trochu únavné.

Jsem krásná taková, jaká jsem/protože Bůh nechybuje/Jsem na dobré cestě/protože takhle jsem se narodila, zpívá Lady Gaga v titulní skladbě nové desky Born This Way. Nejvyšší možná chyby nedělá; ale jaká je vlastně samotná Miss Celebrita?

Madonna 21. století?

Bez mrknutí oka se prochází v šatech z hovězího, hraje na hořící piáno, bradavky si zakrývá lepenkou a na pódium se nechá přinést v rakvi.

Pozorná sousedka?

Na návštěvě v Googlu dokáže tamním zaměstnancům desítky minut vyprávět o vaření, józe a o džínech. Moderátorce Ellen DeGeneres nachystá velký dort – dárek ke třetím narozeninám jejich přátelství – a na koncertě si zazpívá duet s holčičkou, která nahrála dojemnou coververzi její písničky. Nezapomene samozřejmě na srdečné pozdravy pro little monsters, tedy pro fandy.

Lady Gaga – Judas

http://www.youtube.com/watch?v=wagn8Wrmzuc

Bezproblémové děvče?

O Lady G. se hovoří v podstatě výhradně v souvislosti s kostýmy, scénou a hudbou; žádné drogové eskapády, žádné problémy s partnerem. Je to dříč, chytrá, talentovaná skladatelka, která na sobě pracuje a čas od času nezapomene zmínit rodiče.

Školní vyvrhel?

Americké MTV se Gaga nedávno svěřila, jak ji spolužáci na střední škole šikanovali. Vzpomíná, jak ji nacpali do kontejneru na rohu ulice, kde bydlela, a ona se tak styděla, že o tom ani neřekla rodičům. „Tahle zkušenost mě hodně ovlivnila, od té doby si v sobě zamykám věci, se kterými se neumím srovnat. Proto je ze mě tak dobrá  písničkářka,“ říká.

Lady Gaga: Government Hooker
Lady Gaga: Scheisse

Víme, že sympatizuje s homosexuály a dalšími menšinami, víme, že ve svých fanoušcích podporuje sebevědomí. Jaké jsou její politické názory, koho miluje nebo co si myslí o věcech kolem sebe, o tom však nikdy nemluví. Lady Gaga je šéfová přes slova a gesta, která umně překryjí skutečnost, že o Stefanii Germanottě, jak zní její civilní jméno, toho za tři roky od veleúspěšné desky The Fame víme pořád jen velmi málo. Kdo je tedy Lady Gaga?

Žádné nové zprávy
Už název (hodinové!) desky Born This Way a kontroverzní první sing Judas napověděly, že klíč bychom mohli hledat mezi čtrnácti tracky nové desky.
Lady Gaga nabídla sama sobě skvělou možnost; konečně prozradit – byť v náznacích a symbolech, jak je jejím zvykem – co je zač, a k tomu dát na frak všem, kteří zpochybňují její muzikálnost a písničkářský talent, jenž jí hudební souputnice od Britney Spears po Nicki Minaj mohou tiše závidět. Promarnila oboje.

Lady Gaga v roce 2006. V baru

Nejde o to, že deska Born This Way zní jako pocta osmdesátkovému disku,

) nebo Yoü And I bez vložky ála We Will Rock You?)

Lady Gaga: Yoü and I
Lady Gaga: Bad Kids

Jako kdyby Gaga dobrovolně převzala roli médií a na desku nashromáždila další várku nejasných vzkazů a odkazů. Na sex a politiku v Government Hooker, na hudbu oblíbeného Bruce SpringsteenaMarry the Night, na Bibli v Bloody Mary, na AlejandroAmericano… a tak dále.  

I tyhle odkazy působí jako výstřižky z novin; Lady Gaga v nich hodně a sugestivně mluví, o sobě však opět neřekne nic. V Bad Kid sice zpívá, že je špatné dítko (přesně tak, jak si ji máma s tátou udělali), a v Heavy Metal Lover zase popisuje, kde všude by chtěla cítit jeho opilou pusu. Spíš než jako rebélie a povzbuzení pro fanoušky s nedostatkem sebedůvěry to ale zní jako kolovrátkové a únavné gesto.

Lady Gaga: Americano

Lady Gaga si nedávno na Twitter napsala, že skladby z Born This Way jsou to nejlepší, co kdy složila. I tentokrát ale spíš než cokoliv jiného naplnila dokonale definici popkulturní superhvězdy; ani na desce Born This Way se totiž nedozvíme, jaká je Gaga doopravdy.

Lady Gaga - Born This WayMůžeme si ovšem vybrat z kupy střípků a sestavit svou odpověď na otázku, proč tuhle pětadvacetiletou Newyorčanku miluje podle aktuálních počtů přes 40 milionů uživatelů Facebooku a Twitteru.

Jestli tedy Gaga nezapomněla do přehršle odkazů a náznaků zařadit i nějaké to významové sloveso.

Lady Gaga – Born This Way
Vydavatel: Universal Music
Celkový čas: 61:08
Seznam skladeb: Marry the Night, Born This Way, Government Hooker, Judas, Americano, Hair, Scheisse, Bloody Mary, Bad Kids, Highway Unicorn (Road to Love), Heavy Metal Lover, Electric Chapel, Yoü and I, The Edge of Glory