Carl Cox přijíždí na Radio DJ. Od října ho uslyšíte každý týden

Hana-Slivova

Každý pátek a sobota večer bude od 1. října patřit na Radiu DJ předním světovým DJs a jejich exkluzivním setům. V pátek od osmi do deseti se můžete těšit na technaře Carla Coxe. Věděli jste třeba, že se mu přezdívá Čaroděj tří desek?

Carl CoxOdmala ve službách hudby, profi Dj jako náctiletý, veterán acid housu a mistr techna. Tak se mluví o nejlepším Dj posledních 25 let podle čtenářů časopisu Mixmag, Carlu Coxovi. Na set Global, který si ve 24 zemích světa naladily přes čtyři miliony posluchačů, si teď budou moci pěkně v teple pokoje zatancovat i posluchači Radia DJ.
Pátky od osmi do deseti večer budou totiž od 1. října patřit právě Coxovým trackům.

Od clubbera přes popovou hvězdu zpátky po clubbera
První gramofony dostal Cox ke svým patnáctinám, v roce 1977, a poměrně brzy s nimi začal objíždět parties. Nejdřív ho uchvátilo disco, ale na začátku 80. let se svezl na módní vlně groovu, newyorského hiphopu a elektra, které v té době hráli ostatní angličtí DJs. Jako jeden z prvních dýdžejů mixoval dvanáctiminutovou pecku Acid Trax od acidhousové skupiny  Phuture, již tahle parta nahrála už v roce 1987.  

Podívejte se, jak se domlouvala spolupráce s Carlem Coxem

Jako průkopník britské rave scény hrál na otevíračce populárního klubu Shoom housového DJ Danny Ramplinga, spolupracoval s Paulem Oakenfoldem, byl rezidentním DJ klubu Zap v Brightonu a na festivalu Sunrise v roce 1988 jako první DJ na světě zapojil do mixování třetí gramofon. Od té doby se Coxovi občas přezdívá Three-Deck-Wizardry (Čaroděj tří desek).
Carl CoxDalší krok Coxovy kariéry byly vlastní nahrávky. V roce 1991 vydal na Oakenfoldově labelu Perfecto singl I Want You, který se umístil v hitparádě BBC Top of the Pops. Ovšem Cox a popová hvězda? To pro něj nebylo, před vlnou cool housu a trancu se raději schoval do klubů, kde hrál svoje oblíbené  techno. "Techno je moje srdeční záležitost. Vždycky tě překvapí, nevíš, kam tě ta hudba dovede," říká.
V hitparádách pak uspěly i další Coxovy tracky a desky, například třetí nahrávka The Second Sign se umístila na třetím místě španělské hitparády.

V roce 2008  zahrál Cox posedmé v řadě na party Space na Ibize. Line up tehdy doplňovala skvělá jména široké taneční scény  – Roni Size, Adam Freeland nebo Bushwacka. Ten samý rok také uspěl ve zmiňované anketě o Dj posledních 25 let. "Je to pro mě samozřejmě velká pocta. Jsem šťatsný, že moje hudba se pořád líbí tolika lidem. Hudba je můj život a já jsem hodně makal, abych to dokázal," komentoval Cox svůj úspěch.

Poslechněte si speciál DJ set na Musilinu

Poslechněte si pozdrav Carla Coxe posluchačům Radia DJ

V Česku se Carl Cox naposledny představil v srpnu. Jeho set v rámci Prague Summer Sessions se povedl, a jak ho viděl na serveru techno.cz fanda r.o.n.n.y.y.? "Carl Cox ukázal, že techno se dá hrát i jinak a daleko zajímavěji, jeho set byl plnobarevný a bylo v něm hodně zvratů."
Teď ať to celý rok soudí posluchači Radia DJ.  

 

Témata:, , ,