Čarodějka Florence, která dokáže vystřelit mozek na měsíc

Jana-Moravcova

Zastavte čas a nechte se unést Ceremonials - dvanácti temnými duchovními obřady, které jeden po druhém gradují v nirvanu. Novinka Florence + the Machine je fantastická. Je to deska, která vás přenese do krajů, kde čistota a hravé aranže ještě nevymřely.

Epickým a maximálně emotivním debutem Lungs (2009 – recenze) se éterická zrzka Florence Welch, která udává hlavní tón britské kapele Florence + the Machine, zapsala do soudobých hudebních dějin. Na Lungs dokázala, že díky žánrovému přesahu může být učebnicí pro popaře, fandy indie, moderního soulu i artové nadšence.

Její mladší bráška Ceremonials už pár dní s lehkostí navazuje na předešlou symfonii dvanácti kusy, které znovu ohýbají v pase hudební svět. A za pomoci producenta Paula Epwortha šplhá na post jednoho z nejlepších alb roku 2011.

Osobitá Florence není jen zásadní tvůrčí mechanismus, ale i hlavní reklamní tahák, který vás k téhle partě přivede, ať už máte – jako ona – sklony k apokalyptickým vizím, jste fascinováni smrtí anebo jste prostě jen zvědaví. Byla i jedním z důvodu, proč server BBC zařadil kapelu v roce 2009 do žebříčku největších nadějí pro nadcházející sezonu.

Éterická bytost v tvůrčím zápalu, tentokrát poháněném motorem morbidních nálad, sází s čarodějnou uhrančivostí tóny do klenutých melodií, které zaplétá do bolestných osobních zpovědí. Skvěle pracuje s hlasem a přenáší posluchače do krajů, kde čistota a hravost aranží ještě nevymřely.

Album otevírá rozkvétající melodie chytlavé Only If For a Night. Jestliže pilotní singl What the Water Gave Me i následující Shake It Out nasadily laťku pekelně vysoko, pak ji první skladba zvedla ještě o fous výš.

Všechny jmenované skladby mají přesně to, co se od silného hitu, který přežije víc než jednu rádiovou sezonu, očekává – perfektní nástup, originálně vystavěnou melodii a gradací, jež vystřelí mozek blahem na měsíc. Tohle kouzelné trio ve finále nechybí ani jedné ze dvanácti skladeb, takže vysoko nastavená laťka se s dalšími tracky otřásá.

Jako bonus k základní trojce přidávají „mašiny“ ozvěnu mlhavé lesní mýtiny s šamanským tancem (What the Water Gave Me), retro beaty (Never Let Me Go), popovou hravost Goldfrapp (Breaking Down), nadpozemskou harfu spojenou s dunivou naléhavostí (No Light, No Light), psychotické stavy (Seven Devils) a spirituální přesahy (All This and Heaven Too).

http://www.youtube.com/watch?v=tHWiY73Qcbw

Chcete-li hledat nedostatky, můžete to po vzoru detektiva pokusit. Možná pro vás bude deska příliš morbidní, kouzelná formule, která vnáší život do hudby Florence + the Machine, ale beze zbytku funguje i díky stoprocentní hudební, pěvecké a textové rozmanitosti. Smrtelnému dechu navzdory.

Florence And the Machine - CeremonialsCeremonials nemá slabé místo. Jako kouzelná medicína rozhání nejen podzimní splíny, ale dává tvrdé K.O. všem, kteří o nástupci skvělého Lungs pochybovali. Novinka funguje bezchybně jak v základní dvanáctce, tak i na bonusovém materiálu, který nabízí další tři skladby, dvě dema a tři akustické verze. A za to dáváme plný počet bodů.

Florence + the Machine – Ceremonials
Vydavatel:
Universal Music
Celkový čas: 55:57
Seznam skladeb: Only If For a Night, Shake It Out, What the Water Gave Me, Never Let Me Go, Breaking Down, Lover To Lover, No Light, No Light, Seven Devils, Heartlines, Spectrum, All This and Heaven Too, Leave My Body