Český film Domácí péče vypadl z nominací na Oscary

Redakce

Český snímek Domácí péče režiséra a scenáristy Slávka Horáka se nedostal do finálové nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z osmdesátky kandidujících zahraničních filmů jich podle portálu americké filmové akademie zůstalo ve hře už jen devět a Domácí péče mezi nimi není. Českému komediálnímu dramatu se přitom dávaly dobré šance.

Film vypráví příběh zdravotní sestry (Alena Mihulová), která při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná. Díky dceři jednoho z pacientů (Tatiana Vilhelmová) a její esoterické mentorce (Zuzana Kronerová) začíná objevovat nový svět alternativního léčení, ovšem k nekonformnímu přístupu je velmi skeptický její manžel (Bolek Polívka).

Domácí péče získala v Karlových Varech cenu pro Alenu Mihulovou jako nejlepší herečku. Dostalo se jí i mezinárodního uznání, například nejvlivnější americký filmový časopis Variety vidí ve filmu pokračovatele tradice započaté Milošem Formanem a Jiřím Menzelem. Film byl zařazen i do soutěží mnoha dalších prestižních světových festivalů (Pusan, Haifa, Vancouver či Mannheim).

Konečná pětice snímků v kategorii Nejlepší cizojazyčný film bude vyhlášena s ostatními nominacemi na Oscary 14. ledna 2016. Slavnostní závěrečný ceremoniál udílení všech prestižních zlatých sošek na 88. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd se uskuteční 28. února 2016 v Los Angeles. K favoritům v kategorii nejlepší cizojazyčný film patří podle odborných kritiků především maďarské drama o vyhlazovacím táboře v Osvětimi Saulův syn, které zaujalo na festivalu v Cannes, nebo francouzsko-turecké drama Mustang o roli žen v muslimské společnosti.

Festival íránských filmů: Na co se můžete těšit?

Očekávané horory v roce 2016: Husí kůže vás nemine!

Témata:, ,