Čeští lvi pro Bydžovskou, Rodena a film Karamazovi

Lubos-Prochazka

Byl to jeden z nejpovedenějších večerů Českých lvů v jeho šestnáctileté historii. Ve velkém sále pražské Lucerny se o to v sobotu zasloužili hlavně moderátoři jindy plytké a nudné akce, Boleslav Polívka a jeho dcera Anna. Strhávali totiž na sebe větší pozornost než oceňovaní. Těmi byli v hlavních kategoriích film Karamazovi, jeho režisér Petr Zelenka, dále herci Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel) a Karel Roden (Hlídač č. 47).

Moderátoři večera Bolek Polívka a jeho dcera AnnaHned po Bolku Polívkovi a jeho dceři zazářil na galavečeru exprezident Václav Havel. Společně s tvůrci totiž přebíral cenu filmových kritiků za dokumentární snímek roku, kterým se stal Občan Havel. Bývalá hlava státu několik týdnů poté, co bojovala kvůli zánětu v plicích o život, všechny překvapila svojí vitalitou a energií. „Já tu stojím trošku neoprávněně, já jsem ten film ani nenatočil, ani jsem nenavrhoval kostýmy, ani jsem v něm nehrál – možná jsem hrál dvě minuty, ale pak jsme zapomněli, že tam je nějaká kamera, a byli jsme prostě sami sebou, jenom tak… Rád bych poděkoval divákům za jejich shovívavost při pohledu do zákulisí mého výkonu politické funkce,“ řekl na pódiu Lucerny Václav Havel. Sklidil za to obrovský potlesk. Poté usedl zpět do první řady, vedle své manželky Dagmar Havlové a ministra kultury Václava Jehličky. Bývalý prezident vydržel v Lucerně, kde bylo jako vždy nesnesitelné vedro, po celý galavečer a dobře se bavil.

Filmem roku Karamazovi. Režisér byl kritický
Podle očekávání se filmem roku stal snímek Karamazovi, filmová verze představení herců Dejvického divadla Karel Rodenna motivy románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Českého lva si odnesl i režisér filmu Petr Zelenka, kterého vedle vlastního úspěchu potěšilo i ocenění kolegy Bohdana Slámy za scénář k filmu Venkovský učitel. Zelenka naopak přiznal, že radost neměl z osmi nominací Marhoulova filmu Tobruk. „Mám radost, že to za scénář dostal Bohdan a ne Václav Marhoul. Mě celkově překvapilo, kolik měl Tobruk nominací… A samozřejmě mám radost z toho, že jsem dostal cenu za režii. Teď si to užívám,“ řekl Kouli.cz po předávání Českých lvů Petr Zelenka.

A jak vlastně souboj filmů Karamazovi, Venkovský učitel a Tobruk dopadl? Karamazovi získali z osmi nominací dva České lvy (film roku, režie), tři ceny si odnesl osmkrát nominovaný Tobruk (kamera, hudba a zvuk), stejný počet Českých lvů získal Hlídač č. 47 Filipa Renče (hlavní mužská role, vedlejší mužská role, střih).

Bydžovská děkovala doktorům, stručný byl Roden
Velké ovace sklidil herec roku v hlavní roli Karel Roden, který si přišel pro cenu za snímek Hlídač č.47. Nezapřel pověst člověka, který příliš nekomunikuje. Když přistoupil k mikrofonu, řekl pouze: „Děkuju.“ A odešel si sednout ke své partnerce Janě Krausové. Po skončení galavečera se pak jako vždy vyhýbal rozhovorům s novináři. Herečkou roku se stala Zuzana Bydžovská za roli statkářky Marie ve filmu Venkovský učitel. "Chci poděkovat svým dětem, svým přátelům, učitelům a doktorům,“ zavtipkovala v děkovné řeči viditelně dojatá herečka.

Vyhazovali ty, kteří přišlí v džínách
Letošní Český lev byl výjimečný tím, že pořadatelé u vstupu striktně kontrolovali, aby všichni hosté měli na sobě společenský oděv. Kdo přišel v košili a džínách, toho do Lucerny nepustili. A tak ještě před samotným galavečerem probíhaly u vstupu velké hádky. Pokud se tím chtějí pořadatelé přiblížit předávání amerických Oscarů, během kterých podobné nařízení platí, pak musejí zdokonalit ještě další věci – například místo pětimetrového ušpiněného červeného koberce položit delší a čistý…

Kdo uspěl na Českém lvu 2008?

Nejlepší film: Karamazovi 
Nejlepší režie: Petr Zelenka (Karamazovi)
Nejlepší scénář: Bohdan Sláma (Venkovský učitel)
Mužský herecký výkon v hlavní roli: Karel Roden (Hlídač č.47)
Ženský herecký výkon v hlavní roli:  Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel)
Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Vladimír Dlouhý (Hlídač č.47)
Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Lenka Termerová (Děti noci)
Nejlepší dokument: Občan Havel (režie Pavel Koutecký, Miroslav Janek)
Nejlepší kamera: Vladimír Smutný (Tobruk)
Nejlepší hudba: Richard Horowitz, Sussan Deyhimová (Tobruk)
Nejlepší střih: Jan Mattlach (Hlídač č.47)
Nejlepší zvuk: Pavel Rejholec, Jakub Čech (Tobruk)
Nejlepší výtvarný počin: Juraj Jakubisko, Jarka Pecharová (Bathory)
Divácky nejúspěšnější film: Bathory
Cena filmových kritiků – hraný film: Karamazovi
Cena filmových kritiků – dokumentární film: Občan Havel
Nejlepší filmový plakát: Aleš Najbrt, Bohumil Vašák (Karamazovi)
Nejlepší zahraniční film: Tahle země není pro starý (USA)
Dlouholetý umělecký přínos českému filmu: režisér, scenárista a herec Juraj Herz
Cena za nejlepší dokumentární filmy z let 1993 – 2007: Český sen (režie Vít Klusák, Filip Remunda), Marcela (režie Helena Třeštíková), Síla lidskosti – Sir Nicholas Winton (režie Matěj Mináč)
Cena Sazky za nejlepší dosud nerealizovaný filmový scénář: Kawasakiho růže (Petr Jarchovský)
Cena za nejčastěji legálně stahovaný film z internetu: Gympl

Témata: