Cihlové domky, upjaté profesorky a dobrá škola života


Chvílemi komedie, chvílemi realistická sonda do života mladé dívky, ke konci moralizující pohádka. Tak by se dal s trochou nadsázky označit film režisérky Lone Scherfig Škola života. Scénář napsal žebříčkový a fotbalový milovník, sarkastik Nick Hornby, kdo tedy čeká přísný pohled na anglickou společnost, dočká se.

Inteligentní a svědomitá Jenny (Carey Mulligan) žije v úhledném domě se svými středostavovskými rodiči, píše pilně úkoly a spolu se svým chlapcem hraje ve školním orchestru. Do jejího života ale vstoupí charismatický a téměř dvakrát tak starší  David a vše Carey Mulligan alias Carey Mulligannabere jiné obrátky. Večeře v luxusních podnicích, moderní hudba, výlet do Paříže… Před Jenny se otevírá život, o jakém vždycky snila. Jenže peníze nerostou na stromech, jak v jedné z pregnantně natočených scén podotýká hrdinčin otec. Když Jenny zjistí, jak své peníze David a jeho kamarád získávají, je šokovaná. Druhé, zásadnější překvapení ji ovšem ještě čeká.

We don´t need no education…
Mladičká dívka a starší muž. Jedno z klasických filmových témat. On ji ukazuje „velký svět“ a cynickým nadhledem bortí dětské ideály, ona jemu vnáší do života naivitu, spontaneitu a mladistvou jiskru.
Díky citlivé režii Lone Scherfig, která jakoby se v některých momentech inspirovala Milošem Formanem a která měla hlavně šťastnou ruku při volbě hlavních protagonistů, linie vztahu mladičké Upjaté profesorky. Nač je škola? studentky a protřelého bohatého strýčka nesklouzává do kýče či citové manipulace.
Peter Sarsgaard balancuje na hraně vemlouvavého “obchodníka s deštěm“ a charismatického floutka, jeho přátelé představující snoby se vyhýbají prvoplánové karikatuře a Jennini rodiče (Alfred Molina a Cara Seymour) vystihli přesně stav stárnoucích manželů, kteří svému dítěti přestávají rozumět. Nejen svému dítěti, ale společenským událostem, jež teprve za pár let naberou grády.
Nelze se nezmínit o přesvědčivé a okouzlující Carey Mulligan, která se za pomocí úsporných prostředků dokáže během okamžiku proměňovat z vyjukané holky do sebevědomé následnice Katherine Hepburn a z intelektuální školačky do Peter Sarsgaard a Carey Mulligan: nový životkonzumním světem oslněné osoby. Ne nadarmo získala díky této roli nominaci na Oscara.

Snímek se drží anglických reálií a britskou z něj čiší na sto honů. Zamračené nebe, cihlové řadové domky, společenské formality, upjaté profesorky. Nebýt závěru snímku, který místo do Británie brousí do hollywoodského dojáku, nedalo by se mu nejspíš nic vytknout.
Kdo má rád příběhy o lásce, ale nespokojí se s nepravděpodobností a hysterickým nádechem komerčních taháků, kdo přimhouří oči nad koncem vyrobeným jako by na zakázku pro školní projekce, ten si z kina odnese příjemný zážitek.
A může se společně s hrdinkou zamyslet nad tím, k čemu je vlastně nudné vysedávání v lavicích.

Podívejte se na ukázky z filmu

Škola života/ An Education
Scénář: Nick Hornby
Režie: Lone Scherfig
Hrají: Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Alfred Molina, Dominic Cooper, Rosamund Pike, Olivia Williams, Emma Thompson
Premiéra v ČR: 15. dubna 2010
Do 12 let nevhodný