Clapton, CocoRosie, Paramore, Portishead. Velký večer se blíží

Hana-Slivova

Ve středu 19. června se v Praze potkají čtyři velké koncerty. Ve stejnou hodinu na různých místech zahrají Eric Clapton, sourozenecká dvojice CocoRosie, američtí poppunkeři Paramore a triphopoví Portishead. Na co se můžeme těšit?

Eric Clapton, O2 arena

Bluesrocková kytarová legenda Eric Clapton (68) letos do Prahy přijíždí s novou deskou coververzí Old Socks, do setlistu ale zařazuje i starší hitové kousky typu Layla. Před pražskou zastávkou musel muzikant zrušit dva koncerty, rakouský a německý, kvůli bolavým zádům. Doufejme tedy, že jeho indispozice se na vystoupení neodrazí. Podle recenzí v zahraničním tisku jsou totiž jeho letošní koncerty jinak výborné.

Co bude hrát?  
Poslechněte si Claptona v Youradiu

"Ačkoliv Clapton strávil velkou část dvouhodinového koncertu ponořený do své countrybluesové netečnosti, stále z něj šel oheň a vášeň. A ze zvuku kytary pořád umí udělat ten nejvíc cool zvuk na světě," píše například o jeho pětihvězdičkovém květnovém koncertě v Roayal Albert Hall magazín Guardian.

http://www.youtube.com/watch?v=HiSyifQY1ms

CoCoRosie, Divadlo Archa

I dvojice amerických sester Casadyových, které společně vystupují pod jménem CocoRosie, přijíždí do pražské Archy s novou deskou Tales of a Grass Window. Pokračují na ní ve vyprávění příběhů a různých mytologí, k čemuž si vybrali nástroj poháněný pro ně typickou fúzí klasické hudby a alternativy.  

Co budou hrát?
Poslechněte si CocoRosie v Youradiu

"Poslední dobou je naším felkým tématem feminismus a určité redefinování tohoto termínu pro dnešní dobu," říkají sestry v rozhovoru pro Aktuálně.cz o albu. A podle odkazů na YouTube to i letos vypadá na koncert plný odkazů k přírodě i elektronice, kostýmů a hrátek se zvukem.

 

Paramore, Lucerna

Americká trojice Paramorev čele s Hayley Williams také veze do Prahy novou desku. Jmenuje se Paramore (recenze) a kapela na ní ukazuje řadu tváří, nejen tu rozjívenou poppunkovou.

Co budou hrát?
Poslechněte si Paramore v Youradiu

S sebou si Paramore berou trojici pomocných muzikantů a show, o které magazín Consequence of Sound napsal, že zní krásně, radostně a pozitivně, odzpívají ji s ní všichni přítomní teenageři, ale ve výsledku vlastně nezanechává vůbec žádnou emoci. Paramore jsme už viděli na Rock for People a tak hrozné to nebylo. Tak se necháme překvapit.

http://www.youtube.com/watch?v=kVrVSMjUhts

Portishead, Tipsport arena

Bristolská kapela Portishead, která spolu s Massive Attack stanovila na začátku 90. let hranice žánru triphop, přijíždí do České republiky poprvé a jako jediná ze zmíněných skupin neveze novou desku. Během více než dvacetileté historie totiž vydala jen tři řadovky. Ta první, Dummy, získala v roce 1995 cenu Mercury, novinka je ale zatím v nedohlednu; kapela na ní prý pracuje několik let a ještě několik dalších let na ní dělat bude.  

Jestlii pro pražskou zastávku platí setlist z lucemburského koncertu v květnu, zaznít by měly též "hity" ( jestli se tak o atmosférických skladbách zpěvačky Beth Gibbonsové dá mluvit) Glory Box a Wandering Star ze zmiňovaného Dummy.

Co budou hrát?
Poslechněte si Portishead v Youradiu

Jak se zdá ze záznamu zmíněného lucemburského koncertu, bude to tak jako na deskách – atmosférická hudba se smísí s napětím, klidem a naživo navíc s barevnými projekcemi.