Clean Bandit: Šostakovič jako disko, Dvořák jako reggae

Hana-Slivova

Evropu letos v zimě pobláznila písnička Rather Be skupiny Clean Bandit, která mixuje taneční hudbu s klasikou. Žánrově ani historicky to není nic nového, přesto si tahle posluchačsky vděčná fúze našla spousty nových fanoušků.

Představte si, že elekropopová skupina

. Zní to strašně? V představách možná hůř než ve skutečnosti.

Řeč je o britské skupině Clean Bandit, která je v tomhle směru prozatím nejvyšší evoluční prvek. Její  vlajková loď – písnička Rather Be s hostující zpěvačkou Jess Glyne – se v lednu okamžitě po vydání dostala na první místo britské singlové  hitparády a dodnes se jí prodalo skoro milion kusů. Něco podobného se naposledy podařilo před devantenácti lety písničce Spaceman rockové skupiny Babylon Zoo.

Pro míchání vysokého s nízkým se členové Clean Bandit – Grace Chatto, Neil Amin-Smith a sourozenci Jack a Luke Pattersonové pravděpodobně narodili: studovali univerzitu v Cambridge, potkali se ve smyčcovém kvartetu, kamarádí se s trendy elektrolíhní okolo Rudimental a Disclosure a o své hudbě mluví tak samozřejmě, jako kdyby měnili žárovky v obýváku.

Poslechněte si Clean Bandit v Youradiu

„Kapela začala jako Gracin smyčcový kvartet a já do jejich hudby přidávám samply a beaty,“ říká Jack Patterson v rozhovoru pro birstký Guardian. „Bylo to jednoduché. Nejdřív smíchal něco od Šostakoviče a pak udělal z Dvořáka reggae,“ směje se Grace. 

Jestli se nad touhle kombinací ušklíbáte, reagujete stejně jako většina prvotních posluchačů. Jenomže kapele – jejíž název pochází z ruské fráze, která znamená cosi jako bastard, levoboček –  tenhle pejsek/kočička/dort systém vychází docela dobře. V pěti evropských hitparádách debutovala její zbrusu nová deska New Eyes do desátého místa a letošní kalendář má plný festivalových i sólových koncertů po Evropě. Pozitivní reakce dostává trochu překvapivě i z „vážných“ kruhů: má pozvání na několik festivalů klasické hudby a ke spolupráci hudebníky přizval také The Orchestra of the Age of Enlightenment.

Na sebevědomí kapely se to prozatím nijak nepodepsalo. Jako největší dobrotu v backstagi stále považuje mozzarellový salát z Marks and Spencer a plánuje dál spolupracovat se přáteli z dávných dob. Patří mezi ně i sochař Henry Stringer, jenž kapele vymýšlí klipy a hudebníky už několikrát málem sprovodil ze světa. Clean Bandit zmiňují jeho „důmyslnou“ soustavu radiátorů k ohřívání vody v bazénu v klipu UK Shanty, jízdu na nezabezpečení střeše jeho vozu v klipu Telephone Banking a šplhání bez jištění po mokré skále. 

Jestli Clean Bandit přežijí i případné další natáčení, bude zajímavé sledovat, za jak dlouho a v jaké konečné podobě se mix klasiky a elektroniky v jejich podání vyčerpá. V pomyslném souboji s elektroswingem, který vychází z podobné vysoko-nízké žánrové fúze, mají Clean Bandit  hendikep: takoví Parov Stelar jsou ultimátními miláčky festivalů už několik let. Přesvědčit se o tom můžete už v srpnu na českém Rock for Churchill

Témata:,