Colours, den 2: Šílení, zkažení a skvělí Flaming Lips

ondrejbambas

Kapky dopadaly na plechové budovy, stany i po zemi rozseté kamení téměř celé odpoledne. Diváky, jichž včera dorazil rekordní počet 29 tisíc, to ale neodradilo a s pláštěnkami obcházeli všechna kulturní představení. Večer už se počasí umoudřilo, a tak nebyl důvod, proč si neužít koncerty Antony And the Johnsons a hlavně zvráceně skvělých The Flaming Lips.

Kdo se podíval do areálu Colours of Ostrava už v časném popoledni, byl mile překvapen vystoupením dvojice Sea And Air, neboli po německu ona a on. Daniel Benjamin a Eleni nejsou žádná béčka, dříve předskakovali například Sufjanu Stevensovi, Whitney Houston nebo večer vystupujícím The Flaming Lips. Hravě si poradí s pomalou baladou i se zběsilým noise popem, není pro ně problém hrát na pět nástrojů najednou a navrch jsou směrem k publiku velmi milí; vtipkují, třeba když představují letní hit roku 2017. Duo nikam vysoko nemíří, pár fanoušků nejen u řad hipsterů si ale určitě získá.

Zábavní byli odpoledne i Katzenjammer se svým umňoukaným rock´n´rollem, kabaretním punkem a severským country. Kdo se naladil na stejnou vlnu, počkal si na podvečerní představení Barons Of Tang v zajímavém vnitřním prostoru České Spořitelny Active Stage. Pro Barony to bylo během dvou dní druhé vystoupení, lidí ale i tak přilákali dost. S vyzvánějícím akordeonem a špinavým punkovým zvukem rozjeli svými výkřiky, tanci s kontrabasem i basklarinetem živelné rockabilly. Na pogo sice nedošlo, diváci se ale bavili skvěle.

V čase večerního zpravodajství se divákům představil děda beatbox Bobby McFerrin za doprovodu tří výtečných zpěváků WeBe3. Asi nejjednodušší scéna se čtyřmi židlemi a čtyřmi mikrofony dala stejně prostoru všem interpretům, kteří realizovali na místě sestavené rýmy.

Poslechněte si The Flaming Lips a The Antony And the Johnsons v YouRadiu

Kdo si chtěl vystoupení vychutnat, musel si najít místo v dobré společnosti. Ne všichni byli totiž na Bobbyho způsob prezentace naladění a lecko zjevně na koncert dorazili jen proto, aby mohl říct: „Jo, Bobbyho, toho jsem viděl.“ Za dovezení McFerrina do Ostravy pořadatelům děkujeme, do festivalové atmosféry se ale jeho set úplně nehodil.

To Antony Hegarty, oblečen do černého úboru s kapucí, měl obecenstvo trpělivější. Obstojně respektovalo i Antonyho prosbu o nezaznamenávání obrázků během koncertu. A že chvíli klidně postát a vychutnat si tohodle dvoumetrového zpěváka stálo za to! Při své české premiéře zahrál za orchestrálního doprovodu třináctku písniček, většinu z nich najdeme na chystaném živáku Cut The World. K tomu nabídl i Crazy In Love od Beyoncé, For Today I´m a Boy a dokonce i Hope There´s Someone z desky I Am a Bird Now, za kterou dostal v roce 2005 Mercury Prize.

I přes drobné chyby, které sám Antony přiznal a odlehčil, byl úžasný a pro řadu lidí jeho set jistě zůstane vrcholem festivalu. Jen škoda verzí s orchestrem, v klasických akustických aranžích vyzní Antony daleko naléhavěji. Snad se do Česka dostane ještě jednou a ukáže, že má sílu roztočit zeměkouli.

Závěr pátečního programu patřil The Flaming Lips, kteří se svými novějšími písněmi přinesli přesně tu show, kterou si festival zaslouží.
Psycho jízda od intra, kdy kapela k fanouškům vystoupila ze samotného nitra ženy, až do pozdní noci bořící se Do You Realize? Během coveru Black Sabbath Sweet Leaf dostala muzika za doprovodu vizuální nálože hutný rozměr, stejná energie šla ze zvuku artrockové kytary během odrážejících se laserových paprsků, které vycházely z obřích rukou úchylného Wayna Coyna.

Až se bude na letošní festival vzpomínat, tahle precizní oslava zorbingu, šíleného a zkaženého, za níž stojí celý tým The Flaming Lips včetně po stranách pódia poskakujících dívek a techniků, kteří vypouštěli barevné balónky a konfety, rozhodně nesmí zůstat stranou.