Dědictví aneb Kurva se neříká stojí a padá s Bolkem Polívkou

Stefan-Titka

Kurva se opravdu neříká, ale v tomto případě si „kurva“ měli říct po přečtení scénáře minimálně Bolek Polívka s režisérem Robertem Sedláčkem. Do kina totiž nakonec poslali jen sled více či méně zábavných scének, které stojí - jak se dalo čekat - na bodrém, přirozeně lidovém hereckém projevu Bolka Polívky. Samy o sobě jsou ale dost bezradné.

První díl Dědictví (aneb Kurvahošigutntág) z roku 1992 také nebyl bůhvíjak dramaticky vystavěným příběhem, ale měl přidanou hodnotu v podobě ostře satirického pohledu režiséry Věry Chytilové, který pod nánosem hrubozrnného, lidového humoru pro masy nabízel i daleko podvratnější čtení – kritiku nově nastupující porevoluční společnosti. Celé to navíc bylo neuvěřitelně zábavné, takže se řada hlášek z filmu zapsala do kánonu lidové slovesnosti.

Druhý díl nedosahuje kvalit ani jedné z těchto dvou rovin, ani satiricky-kritické, ani čistě komediální. Zatímco Chytilové se podařilo po svém zachytit českého ducha, svérázné postavičky se všemi jejich malostmi, Sedláčkovy postavy mají do takto trefného zobrazení daleko. Místo toho nabízí jen otřepané, neživotné karikatury (právník, filmový producent, herečka, hérečka, boháč), které nemají nad rámec velkých výstřihů žádný potenciál diváka zaujmout.

Dědictví v roce 1992…

http://www.youtube.com/watch?v=3Oww2BjvgB8

…a v roce 2014

Podobně vyčpěle působí i některé známé postavy z prvního dílu, které se vracejí, ať už je řeč o „doktorce“ Ivaně Chýlkové či „Judr. Strážném“ Jiřího Pechy. Jindy jsou do děje uvrženy poměrně nešťastně rádoby dramaticky, což ve finále působí jen jako samospásný deus ex machina princip (pokud na film zajdete, poměrně brzy vám podle titulků dojde, o kom je řeč). Snad jen ten „Arnoštek“ Goldflam zůstal stejný.  

Přesto to mohlo být horší. Bolek Polívka je suverén, jehož projev vždycky opanuje celý prostor, a jestli s něčím film stojí a padá, tak to není ani tak se solidní režií Roberta Sedláčka nebo pěknou kamerou Michala Krejčího, ale hlavně s ním. Žádného masového zlidovění se film zřejmě nedočká, ale pár vtipnějších hlášek nebo scén se najde i tady, jako třeba sekvence v protialkoholní léčebně nebo scéna, kdy dvojice policistů zastaví ve městě Bohuše na jeho koni. Bohuš je zhodnotí slovy: „Nejkrásnější pohled na policii je ze hřbetu koně.“

Dědictví aneb Kurva se neříká je ve výsledku krotká komedie, která hraje na jistotu. Nesnaží se šokovat ani pobuřovat jako kdysi a možná, že to byl i záměr. Ukázat, že osudem každého bouřliváka je nakonec zpomalit, zestárnout a uklidnit se.

Dědictví aneb Kurva se neříká
Česká republika, komedie, 106 min.
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Bolek Polívka
Hrají: Bolek Polívka, Arnošt Goldflam, Miroslav Donutil, Ivana Chýlková, Karel Gott, Karel Heřmánek, Břetislav Rychlík, Dagmar Veškrnová – Havlová
Premiéra: 6. 2. 2014