Dj Friky – ROZHOVOR!


Frikyho řeči a mixy posloucháte pravidelně už 2 roky na našem radiu. Na české scéně se objevuje 6 let. Jak se z kluka z maloměsta stal unávaný Dj a moderátor ranního vysílání? Co říká na kvalitu Djingu u nás? Kdo je jeho vzorem? Čtěte v následujícím rozhovoru..

 

Jaká byla Tvoje cesta za gramce? Myslím, kdy a jak přišel ten impuls, že bys chtěl ”parties” poznávat i z druhé strany – v roli toho, kdo jim udává rytmus?

Cesta za gramce byla trnitá, protože to není jednoduchý koupit si správnou výbavu a hlavně kde na ní v té době našetřit? Technics stál 21 tisíc. Takže opravdu zkráceně, první setkání s djským gramcem se datuje na únor roku 2002 v obchodě s deskama Sounddeviant v Plzni, kde mě nechali poprvé zahrát mnou tam zakoupené desky. Ještě téhož roku v létě jsem z djských důvodů odcestoval do USA (do Washingtonu D.C.), kde jsem si při první finanční příležitosti pořídil své dva první gramofony Technics, jehly Shure, sluchátka Sony, mixák Stanton a pěknou řádku desek. Rok nato jsem si brigádu v D.C. zopakoval, sbírku desek ještě rozšířil, koupil pořádnej mix a konečně začal "cvičit". Vždycky jsem byl ”partyboy” a odtančeno už jsem měl asi dost. Imponovaly mi skreče a ten zvuk mě fascinuje dodnes.. No a jistě, komu by se nelíbily polonahý tančící holky, alkohol, peníze a sláva?

friky

Byl na začátku někdo, jehož tvorba Tě nějakým způsobem ovlivnila, inspirovala? Vzpomeneš si ještě, kterou desku sis koupil jako první.

Vždycky mě hrozně fascinovala veškerá zajímavá hudba a nejokrajovější v té době byl hip hop, kde také djing měl tu nejdrsnějši formu – turntableism.”YO! MTV RAPS 1994-95” inspirovalo asi hodně lidí, tam jsem to všechno asi viděl poprvé. Těch lidí, co mě inspirovali a inspirují dodnes je mraky, v podstatě každý, ať už si říkám “takhle jo” a nebo “takhle opravdu ne”. Inspirace je v televizi, na soutěžích, mejdanech, nebo třeba Mefuzo, kterej mě vzal ze startu pod svá DJská křídla.

Na první desku si pamatuju přesně, byl to DEF JEF. Bylo mi asi 14-15let, jo a koupila mi jí máma ve Španělsku na dovče! Díky mami, mám tě rád! Jenže jsem s ní tátovi rozbil jeho gramec, což bolelo nejen jeho. Tím pádem jsem si další koupil až po dlouhých sedmi letech. Velkou inspiraci pro mě bylo ”DMC final US 2003”, kterého jsem se mohl zůčastnit a velice zblízka pozorovat.

Jak by měla vypadat ideální párty podle Tebe a s kým by sis na ní nejraději zahrál? Koho pokládáš za největší hvězdu ve světě djingu?

Ideální párty v dobrym klubu musí mít dobrej zvuk, dobrý světla, a kvalitní dje. No a nesmím opomenout ”party people” bez, kterých se mejdan prostě neudělá, ani kdyby ses p…… S těma djema to je těžký. Když začnu jmenovat, jsem asi v pasti, ale hrozně rád v Čechách hraju s Fluxem, Boulerem a Akou, ale těch lidí je opravdu hrozně moc. Tyhle však považuju za kámoše a opravdu dobrý dje!!! Ve světě to je ještě "horší", je opravdu hodně dobrých frajerů, kterým nesahá v Čechách nikdo ani po kontíky. Jen pro příklad, originální mi příjdou zabijáci C2C z Francie, a samozřejmě, velkej A-trak, kterej taky nedbá na ostatní, prostě ”solí”.

Kde nejčastěji hraješ a kde Tě můžeme vidět a slyšet v nejbližší době?

Nejčastěji hraju momentálně na Radiu DJ, kde mám svůj pořad ”Ranní Škrábání” a to každý všední den od 6:30 do 9:00, kde hraju po ránu live z gramců a komentuju (bohužel) všechno, co mi příjde pod ruku. Na stejném rádiu tvořím také hudební ”urban sety”, no a na Evropě 2 mám svou měsíční dvouhodinovku v ”Dance Exxtravaganze”. Z klubů je to pravidelně ve Zlatém Stromě, a to každou středu. Jinak se pohybuji po celém území naší země a nejen tam. Pokud mě někdo chce potkat, ať mrkne na www.myspace.com/djfriky. Tam najde terminů gigu.

friky

Máš zkušenosti s hraním v zahraničí? Pokud ano, bylo to jiné než v Čechách?

Nějaké zkušenosti mám, ale zatím jich není moc. Ve Washingtonu D.C. jsem hrál v klubu, kde jsme s kámoškou byli jediný běloši, to byl velkej úlet. Ve Svatém Mořici ve Švycarsku jsem hrál ve výšce 3300 metrů nad mořem a po mejdanu jsem na prkně jel k hotelu osvícenou, 5 kilometrů dlouhou sjezdovkou. To byl taky pěkně silnej zážitek. Jinak jsem dal pláže Chorvatska s dalším mým mentorem, DJem ALIm (odpočívej v pokoji, brácho), kluby Německa, Slovenska, festival v Holandsku, veletrh v Anglii a další různý akce. Každá párty je originální a každá je jiná, ale lidé jsou v podstatě stejní.

Jaký máš názor na kvalitu Djingu u nás?

Trochu mě mrzí, že u nás, v té naší malé hroudě, nemá turntableism moc velké zastoupení a popularitu, ale je to velikostí a dobou. Stále pořád tu pár lidí je, co drží český djing nad vodou a Vám velkej respekt! Ti, co český djing kazí, ať shoří v pekle (smích). Chce to osvětu, protože to u nás nemá takové tradice, jako například na západ od nas… a já asi tuším proč.

Pokud vím, tak vlastní materiál zatím neprodukuješ. Plánuješ něco takového do budoucna? Pokud ano, jakým směrem se to bude ubírat?

O něco málo se pokouším, ale prozatím to, bohužel, nestojí za řeč. Každopádně směr bude brutální komerční disco (smích).

Kromě toho, že tě lidé znají jako Dje, můžou Tě slyšet každý všední den jako moderátora ranní show na pražském Radiu DJ (jak už jsi zmiňoval). Jak ses k tomu dostal? Kdybys měl na výběr dělat jen jedno z toho, co by vyhrálo?

Oslovil mě ředitel tohoto rádia, Martin Pokorný, který mi tuhle možnost ranního vysílání nabídnul. Hned ze startu jsem jí odmítnul s tím, že z postele mě kolem pátý ráno nikdo nedostane. Nechal mi ještě čas na rozmyšlenou. Zvědavost a prime time byly nakonec silnější než já. Mám rád výzvy. Jinak to jde ruku v ruce. Djingu bych se nevzdal a jazyk mi snad taky těžko někdo zaváže, takže na tohle prostě asi neumím odpovědět. (Díky Poki!).

friky

Pocházíš z Horního Slavkova. Jak se stane, že se kluk z tak malého města stane uznávaným Djem v Praze (a po celé republice) a navíc má pod palcem prime time vysílání na pražském rádiu? Pilně trénuješ, nebo je to čistě věc talentu?

Mám Slavkov moc rád, Správně si ale řekla, že je to maloměsto a s ním je spojené maloměšťáctví. V podstatě jsem musel utéct, už mi to přerůstalo přes hlavu. Víš, když je ti 18 let, zlobíš a chceš poznávat svět a nový lidi. Nebo alespoň já to tak měl. Ne, k věci.. opravdu jsem si připadal jako pták v kleci, proto asi měním místa působení, jak se mi zrovna hodí, a nemám s tím evidetně žádný problémy. Jestli jsem uznávaný, nedokážu posoudit, ale mám to štěstí, že se mi momentálně daří se djingem živit. Rádia si vážím, je to obrovská zkušenost a hodně mi to přineslo. Co se týče tréninku, bydlím s DJem Fluxem (to je vítěz soutěže DJ MASTER 2009), v kuchyni máme 4 gramce, studiový bedny a další hračky. Samozřejmě dost často cvičím, protože jestli je někdo talent, já to určitě nejsem.

Jak vidíš sám sebe za pár let? Kam Dj (a speaker) Friky směřuje?

Já doufám, že neohluchnu a ještě pár let budu hrát, protože to miluju. Samozřejmě bych byl rád, aby se osobnost, ať už DJe Frikyho nebo Františka Hošty rozvíjela přirozeným způsobem dál..tak, jak se mi zdá, to funguje dodnes. Nebráním se ničemu, ale píchat drogy si asi už nezačnu a má heterosexualita už se snad také nezmění.

Témata: