Dvě zakrvácené valentýnky k svátku zamilovaných

ondrejbambas

Hezky se to letos sešlo. Dvě velké „valentýnské“ kapely vydávají novinky. První je od shoegazových mesiášů My Bloody Valentine, kteří s deskou mbv přišli po 22 letech. Druhá skupina útočí spíše na srdce fanoušků metalové hudby – welští Bullet For My Valentine dodávají údernou desku Temper Temper. Čistě teoreticky, u koho byste s hudbou těchto dvou kapel mohli na svatého Valentýna uspět?

Pro koho to je?

My Bloody Valentine (MBV):
Od prvního tónu se dá tušit, že pro romantické duše by mohla být nová deska My Bloody Valentine správná volba. Navíc texty typu You could be the one for me (She Found Now) nebo Don’t turn back and I love what you do (Who Sees You) se tváří velice láskyplně. Slovům však stejně moc nebudete rozumět a ke konci se tempo zrychlí, takže tři písně před koncem už by měla být ruka v rukávu.

Bullet For My Valentine (BFMV):

Tady je cítit spíš skepse (napoví už názvy Truth Hurts, Leech), ale svět není růžový, proč si tedy společně nezaházet hlavou a neskončit potom u tátových desek AC/DC (ti na albu ostatně také zazní), Metalliky nebo Iron Maiden? Když už BFMV tolik neřvou, zkuste protějšku sami vyznat lásku screamingem či growlingem.

Poslechněte si My Bloody Valentine v YouRadiu
Poslechněte si Bullet For My Valentine v YouRadiu

Podlehne?

MBV
Máte vyhráno, pokud vaše „oběť“ nemá ráda konzum a mainstream, zbožňuje 90. léta anebo je tak trochu hipster.

BFMV
Máte vyhráno, pokud váš „cíl“ vyznává černou barvu, stíny a dlouhé vlasy (je zkrátka trochu emo) anebo pokud jste se seznámili v roce 2006 na rockotéce při skladbě All These Things I Hate.

Komu dát desku jako dárek?

Obaly.MBV
Jako dárek poslouží, chce-li miláček studovat uměleckou školu. Obal mbv vypadá jako skica k nějakému pěknému videoartu.

BFMV
Krásně "anatomické" prsty a spousta krve, tohle zvládnou jenom medici. Anebo upíři.

Kam spolu vyrazit?

MBV
Album doporučujeme spíš těm, které baví alternativa. Vyražte v létě na slovenskou Pohodu! Do chill módu vás okamžitě dostane Only Tomorrow. Na drink pak s vámi dotyčná půjde raz dva.

BFMV
Album Temper Temper pokračuje v odkazu posledního CD Fever a chce dobýt velká pódia. Ideální společný festival bude Rock For People. A když tam bude pršet? K posílení kuráže se bezvadně hodí třeba song Riot.

Co když vás nebude chtít?

MBV
Pokud se s vámi nešťastně rozejde,

opakovanou smyčku tracku Nothing Is.

BFMV
Podezříváte ji z nevěry?

Dirty Little Secrets a atmosféra rázem zhoustne.