Festival Elekce 2015: Ve dvou se to lépe táhne!

andreasafarova

Zlí jazykové tvrdí, že v České republice žádná hudební scéna neexistuje. A věděli jste, že v tuzemsku existuje elektronická scéna? Festival Elekce i letos načrtne její obrysy. V jednom dni - 6. června v MeetFactory - si navíc po dvouleté zkušenosti zaexperimentuje. A to ve znamení Spolupráce. Téma tohoto ročníku uchopí po svém dva kolektivy umělců – Aid Kid, Murder Bear Doug s Irou Mimosou a Tom Holič s HRTL.

„Tito interpreti spolu od února intenzivně spolupracují, aby připravili hudební projekt exkluzivně pro Elekci,“ uvádějí pořadatelé akce v čele s Šimonem Holým, mj. hudebníkem s přezdívkou HOLY a moderátorem Radia Wave. První z bloků zaplní živá elektronika, co už je ale jasné, že „velkolepej beatovej pop“ to nebude. „Tomáš s Irou maj jasno v tom, že to bude minimalistický a temný, což mi vlastně taky sedí, a tak svůj popovej projekt musim odložit na jindy,“ vysvětlil Ondřej Mikula aka Aid Kid (rovněž baskytarista shoegazových DIV I DED).

Před návštěvníky, kteří dle odhadu ředitele Holého nepřekračují věkové hranice 18 směrem dolů a 25 nahoru, ale hodlá vytáhnout z rukávu jiné trumfy: v bývalých průmyslových prostorách se rozprostře daleko sofistikovanější syntetika se zapojením elektrické kytary, zefektovaného klarinetu Iry Mimosy a jejích bilingvních předností.

Ta ale svou typickou zpívanou francouzštinu protentokrát nechá doma – tedy v Praze – a naživo nabídne svůj hlas v odstínech českého a anglického jazyka. Písničkářka se subtilním vokálem, nevratně uhnízděným v polohách šansonu, bude zajímavým přemostěním prchavé elektroniky Aid Kida a projektu Murder Bear Doug, co ze svých hloubek jen tak nepustí.

Aid Kid vydal nedávno LP, poslechněte si ho

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/playlists/98594000″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

Co se stane, když se v jednom bodu časoprostoru střetne holič a milovník počítačového hardwaru? „Večery s hudbou“, z nichž vzejdou „někdy fakt divný věci“. Tedy Blok 2, druhý pilíř letošní Elekce, který svou agresivně-romantickou beatologií podepřou brněnští HRTL a Tom Holič. Oba muzikanti se shodují, že jim nabídka vytvořit unikátní společný set přišla logická, neboť se již nějaký ten měsíc potkávají ve stejných backstagích. „Nemusíme se o tom bavit, nic připravovat, o ničem diskutovat, prostě jeden z nás začne téma a rozpoutá se mezi náma hudební dialog. Já jsem vždycky měl rád zběsilá tempa, agresivní zvuky a splašené rytmy zatímco Tomáš troubí na trumpetu a zpívá romantiku do mikrofonu,“ uvedl Leoš Hort aka HRTL pro festival.

Přestože se přehlídka české elektronické hudby vtěsnala do jediného dne, nabídne koncerty tolika projektů, kolik je jen na relevantní obraz této scény u nás potřeba. Výše zmíněné hudebníky doplní dále třeba v Londýně pobývající Space Love, co slibují „dosud nevídanou show“, osmdesátkovým cold wave pohlazený one-man projekt Vicena či experimentátor FNTM s již deseti alby ve svém životopisu.

K důvěryhodnosti kvality průřezu tuzemskou elektronikou přispívá i rozmanitý původ vystupujících. Zatímco Leoš Hort a Tom Holič přivezou do Prahy svůj zvučný hudební brněnský přízvuk, s deephousovým českobudějovickým projektem Trojan Horses se na pódiu prostřídají třeba indie-popová kapela Fred Madison z Valašského Meziříčí nebo Lukáš Puška aka Andels z Ostravy.

A jako snad každý „trendovní“ festival se i Elekce může pyšnit přízviskem „multikulturní“. Hlavní hudební program doplní diskuze, workshopy, divadlo i řádná vizuální prezentace s rukopisem kolektivu BLOK_4.

Elekce
Praha, MeetFactory, 6. června 2015

 

Témata: