Eurosong 2009 vyhrál „mladíček“ z Norska Alexander Rybak

Lubos-Prochazka

MOSKVA - Vítězem 54. ročníku písňové soutěže Eurovision Song Contest se dnes těsně po půlnoci českého letního času stalo v Moskvě Norsko. Zpěvák s běloruskými kořeny Alexander Rybak (23) porazil v soutěži 24 soupeřů vlastní skladbou Fairytale.

.

Hlasování odstartovali kosmonauti z ISS
Divácké hlasování odstartoval večer signál z vesmíru – pokyn přišel pomocí živého vstupu od posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Česká partička Gipsy.cz se bohužel do finále nedostala, vypadla v úterním semifinále. Rusko, které obhajovalo loňské prvenství, se do finále sice probojovalo, v první desítce Eurosongu se ale neumístilo. V České televizi komentoval soutěž z Moskvy hudební kritik Jan Rejžek, který si ve spojitosti s hudbou neodpustil jízlivé poznámky na české politiky Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka.

Jak dopadl Eurosong:  

1. Alexander Rybak (Norsko)
2. Yohanna (Island)
3. AySel & Arash (Ázerbajdžán)
4. Hadise (Turecko)
5. Jade Ewen (Velká Británie)
6. Urban Symphony (Estonsko)
7. Sakis Rouvas (Řecko)
8. Patricia Kaas (Francie)
9. Regina (Bosna a Hercegovina)
10. Inga & Anush (Arménie)

Kdo je vítěz Eurosongu Alexander Rybak:
Narodil v roce 1986 v běloruském Minsku, vyrůstal ale nedaleko norského Osla. Od pěti let se věnuje hudbě – hraje na housle, klavír, zpívá a skládá vlastní hudbu. V roce 2006 vyhrál v norské talentové soutěži s vlastní písní Foolin´. Už také koncertoval s jedním z nejslavnějších světových houslistů

. V oselském Nye Theatre hrál v roce 2007 roli Houslisty ve slavném muzikálu Šumař na střeše.

Témata:,