Eurosong začínal skromně, punc mu dodala až skupina ABBA

matoush

Kabát, ABBA, Celine Dion, Lordi, Ruslana. Co je spojuje? Všichni se zúčastnili soutěže písní známé jako Eurovision Song Contest. Její další pokračován se odehraje v polovině května v Moskvě. Není tedy na škodu připomenout si některé momenty z historie.

Název Eurovize patří evropské distribuční sítě televizních společností sdružených v takzvané EBU (European Broadcasting Union). Tato organizace, zastřešující západoevropské televizní společnosti, vznikla v 50. letech minulého století. Svůj protipól našla v OIRT, která sdružovala blok východní a jejím členem bylo socialistické Československo. Důsledek tohoto rozdělení můžeme pozorovat, sledujeme-li staré „západní“ televizní programy. Jiné barevné spektrum je dodnes nápadné.

Bosá Sandie Show a ABBA
Producent Marcel Baison viděl v hudbě cestu, jak spojit poválečnou Evropu, a proto se nechal inspirovat italským festivalem San Remo Song a vymyslel mezinárodní pěveckou soutěž. První Velká cena Eurovize proběhla v Luganu ve Švýcarsku v roce 1956 za účasti 14 interpretů ze sedmi zemí, Švýcarska, Itálie, Francie, Německa, Belgie, Nizozemska a Lucemburska, vítězem se stala Švýcarka Lys Assia s písní Rafrain.

Poslechněte si první vítězku Eurosongu

http://www.youtube.com/watch?v=vxv-Q-JKkTo&feature=related

Několik prvních let byla Eurovision Grand Prix dnešníma očima jedna velká nuda. Živá kapela hrála pořád tentýž styl, interpreti stáli téměř v pozoru za mikrofonem a všichni zpívali romantické slaďáky. O vzrušení se v roce 1967 ve Vídni postarala britská zpěvačka Sandie Show, která vyběhla na pódium bosá a s písní Puppet On A String vyhrála. Na nějakou dobu se z toho stala móda – bosé dívky jste mohli potkávat na městské dlažbě v mnoha evropských metropolích.

Poslechněte si Sandie Show s její vítěznou písní

http://www.youtube.com/watch?v=nrs8CgpH980

Prvním výrazným a nejslavnějším vítězem Eurosongu je skupina ABBA. Poprvé se na Eurovizi objevila v roce 1973 jako vítěz švédského národního kola s písní Ring Ring, ale neuspěla. O rok později s písní Waterloo už švédská čtveřice zvítězila a zahájila svou hvězdnou kariéru. Zlí jazykové tvrdí, že nevyhrála díky svému zpěvu, ale proto, že se dirigent Sven-Olof Walldoff  převlékl za Napoleona. Ať tak či onak, nevinný kostým byl první skutečnou show v dějinách Eurosongu.

Poslechněte si Waterloo od skupny ABBA

http://www.youtube.com/watch?v=0oMimCa6Hd0

Česká republika přistoupila v roce 2007
A ostatní státy se inspirovaly. Skupiny nakoupily kostýmy, nacvičily choreografie, písně se přiblížili středoproudému popu a v dalších letech následovala vítězství kopií skupiny ABBA. Z nich stojí za zmínku skupina Brotherhood Of Man, která s megahitem Save Your Kisses For Me rozdrtila soupeře v roce 1976.

Poslechnět si megahit skupiny Brotherhood Of Man

V roce 1988 zvítězila v Dublinu Celine Dion, reprezentujíc písní Ne partez pas sans moi Švýcarsko. Je zajímavé, že původně měla alpskou zemi s touto písní reprezentovat Lenka Filipová, bohužel „železná opona“ českou šansoniérku za vítězstvím nepustila. V 90. letech se k soutěžícím připojili i interpreti z bývalých socialistických států, Česko se poprvé zúčastnilo v roce 2007, ale skupina Kabát do finále nepostoupila. Stejně dopadla před rokem i Tereza Kerndlová.

I v novém tisíciletí přináší Eurosong zajímavé tváře. V roce 2004 zvítězila s písní Wild Dances ukrajinská zpěvačka Ruslana, která se později stalá tváří takzvané oranžové revoluce. O dva roky později zvítězila finská skupina Lordi s písní Hard Rock Hallelujah. Mnoho lidí ale tvrdí, že nevyhrála kvůli hudbě ani divoké image. Vítězství jim měl přinést papírový klobouček, který měl na hlavě frontman.

Poslechněte si skupinu Lordi v písni Hard Rock Hallelujah

http://www.youtube.com/watch?v=p6VzdtmrP6Y

Zajímá vás, na co se můžeme těšit letos? Čtěte zde.

Témata: