Examplovy levné lasagne se skvělou omáčkou  

KatarínaStraková

Example, zpěvák a kdysi rapper s roztomilou mezerou mezi předními zuby, přijede v únoru 2012 do Prahy. S sebou přiveze nejen starší hitovku Kickstarts, ale i novou desku Playing In the Shadows. Není uvařená z nikterak originálních surovin, přesto chutná dobře.

Vydání Examplovy letní desky Playing In the Shadows předznamenal dvojitý předkrm v podobě singlů Changed the Way You Kiss Me a Stay Awake. Oba se v britském žebříčku vyšplhaly na první místo.  

Ani jedna ze zmíněných písniček přitom nenabízí žádný nový motiv, dokonce se zdá, že je hudebník poskládal z nápěvů, které někdo napsal dávno před tím, než Example začal skládat. Přesto jsou obě skladby zábavné a to, že nejsou originální, vlastně vůbec nevadí. Obě mají náboj, něco, co vás bude nutit pouštět si je pořád dokola. A taková je víceméně celá deska. 

Playing in the Shadows je takový jin a jang – každé proti s sebou za ručičku vláčí jedno pro. Example má důležitou schopnost skládat hity; hity nijak zvlášť originální, ale funkční. A právě chytlavost je pro Exampla typická.

Nejlépe vidět je to asi u skladby Midnight Run; oblíbíte si ji, i kdyby mohla docela dobře sloužit jako dětské rozpočítávadlo při hře Chodí pešek okolo. Přestože Examplovi táhne na třicet, je z jeho hudby i textů cítit roztomilá naivita adolescentního mladíčka, který ještě věří na věčnou lásku.

http://www.youtube.com/watch?v=pXy0EV-oaUE

Že přívlastek „rapper“ už k Examplovi dávno nepasuje, demonstroval dvěma zmíněnými singly. Playing in the Shadows je celkově mnohem popovější (a elektroničtější) než jeho předchozí desky. Připomíná nádobu lasagní, upečených zkušeným kuchařem, jenž sestavil recept z levných ingrediencí. Jejich cena však nemá vůbec žádný vliv na výslednou chuť. Směs z banálních rytmů a plochých hudebních aranží muzikant přikryl plátky radostných melodií. Zalil je voňavou zálivkou svého sice trochu úzkého, avšak neuvěřitelně příjemného hlasu.

Výsledné dílo má jemnou chuť a je vhodné pro jakoukoliv párty. Pokud ho bude Example Example - Playing In the Shadowsservírovat i 26. února 2012 v pražském Lucerna Music Baru, můžeme se těšit na snadno stravitelnou a skvělou večeři.

Example – Playing in the Shadows
Vydavatelství:
Universal Music
Celkový čas: 64:26
Seznam skladeb: Skies Don’t Lie, Stay  Awake, Changed The Way You Kiss Me, The Way, Natural Disaster (feat. Laidback Luke), Never Had A Day, Microphone, Playing In The Shadows, Midnight Run, Under The Influence, Wrong In The Head, Anything