Fall Out Boy jsou zase punkeři! Ještě větší než kdysi

martin-wipplinger

Potom, co Fall Out Boy pokořili mainstream comebackovým albem Save Rock And Roll, vydávají briskně nový materiál nazvaný PAX AM Days. Je diametrálně odlišný, netrvá ani čtvrt hodiny a především je skrz na skrz načichlý syrovým punkrockem. To proto, aby se kapela připomněla komunitě, z níž vzešla a kterou se obklopovala na začátku kariéry. Jde ale o to, jestli jí ten punk dnes ještě někdo věří.

Těžko říct, která ze dvou variant náhlého zrodu PAX AM Days je pravděpodobnější. Jestli šlo o to, ještě něco vytřískat z komerčně tolik úspěšného produktu Save Rock And Roll (recenze), jehož reedice je nové EP součástí. Nebo Fall Out Boy prostě jen chtěli nostalgicky vzpomenout na to, jaké to bylo tehdy na začátku kariéry, kdy se do studia šlo jen s několika nápady, převažovala improvizace, materiál byl nahraný za dva dny a slovo produkce se považovalo za nadávku. Takhle nějak totiž PAX AM Days vzniklo. 

Poslechněte si Fall Out Boy v Youradiu

Nové EP je sice charakterově jiné než poslední řadová deska a vlastně i všechny předešlé, které Fall Out Boy natočili, přesto je skupina docela dobře identifikovatelná hned na první dobrou: sexappeal hlasu Patricka Stumpa zůstává a je docela jedno, do kterého žánru se položí. Nahrávka o osmi skladbách nicméně nebude dlouho zdržovat; trvá třináct minut a je tak svižná, že přestávky mezi jednotlivými, z drtivé většiny ani ne dvouminutovými stopami vůbec nezaznamenáte.

Na PAX AM Days vládne agresivní hardcorový projev; takhle vyhraněně se Fall Out Boy neprezentovali ani v době, kdy vydávali první dema. Svůj podíl na výsledném syrovém zvuku má producent Ryan Adams, v jehož Fall Out Boy - PAX AM Dayslosangeleských studiích PAX AM nahrávka vznikla.

PAX AM Days bude mít pravděpodobně omezené posluchačské spektrum. Sáhnou po něm hlavně ti, kteří Fall Out Boy znali ještě před tím, než jejich kapela prorazila. A záleží jen na tom, jestli jim ten punk dnes bude ještě někdo věřit.

Fall Out Boy – PAX AM Days
Vydavatelství:
PAX AM Records
Celkový čas: 13:19
Seznam skladeb: We Were Doomed From the Start (The King is Dead), Art of Keeping Up Disappearances, Hot to the Touch, Cold on the Inside, Love, Sex, Death, Eternal Summer, Demigods, American Made, Caffeine Cold

Témata:,