Festival dokumentárního filmu přilákal i příznivce hudebního světa


Dvanáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu se konal od pátku 24. října v Jihlavě. Program pro profesionály byl ukončen již v úterý, projekce pro veřejnost však trvaly až do středečního večera. Výběr festivalových filmů byl kvalitní a velmi zajímavý zejména pro milovníky starší hudební scény.

Od prvního dne si na své přišli nejen fanoušci dokumentu, ale i příznivci hudební scény. Ve večerních hodinách byl pod širým nebem jihlavského náměstí promítán hodinový dokumentární snímek Jiřího Janouška s názvem Karel Gott z roku 1986. A ani mrazivé počasí neodradilo v sobotu večer skalní fanoušky legendární kapely Rolling Stones, aby se ve venkovní projekci podívali na úspěšný snímek Martina Scorsese z roku 2007. Unikátní záběry Rolling Stones ze dvou koncertů v newyorském Beacon Theater pořízené za pomoci 19 kamer jsou prostříhány černobílými záběry z dob, kdy kapela teprve začínala vstupovat na hudební pole. Problémem však byla kvalita projekce. U starších snímků divák zhoršenou kvalitu filmu pochopí, ale proč má být divák ve venkovní projekci ochuzen o obrazové zpracování snímku vinou pouličních lamp? Organizátoři by se pro příště měli také  zamyslet nad neustále kolabující projekční technikou.

Neděle byla nejen posledním dnem víkendu, ale také posledním dnem pro hudební fajnšmekry. Od 20 hodin promítalo kino Sokol dokument Jožo Ráž. Slovenská pop-rocková hvězda a leader legendárního Elánu se po vážné nehodě, po které ležel dlouhou dobu v komatu, velmi změnil. Třináctiminutový dokument slovenského Genu nabízí jeho unikátní současný portrét.

Do příštích let by se však měla radikálně změnu techniky a je na zvážení, zda je na konci října vhodné promítat filmy ve venkovní projekci.

Témata: