Festival nabitý adrenalinem


Pokud si občas skočíte s padákem, ujíždíte před krvelačnou lavinou na lyžích nebo si sem tam vylezete nějakou pětitisícovku, tak vám jistě tento festival neunikl. Pro ty, kteří propásli 6. Mezinárodní festival outdoorových filmů, přinášíme přehled toho nejzajímavějšího.

Mezinárodní festival outdoorových filmů divákům nabídl 101 soutěžních snímků, mezi nimiž bylo možno zhlédnout adrenalinové, horské, sportovní a cestopisné filmy. Festival byl putovní a během své cesty navštívil 24 měst. Svou dlouhou pouť započal 10. října v Ostravě a zakončil ji 5. prosince v Praze.

River surf / Surf na divoké vodě
Surfování zná asi každý. Každý si také nejspíš vybaví široké floridské pláže, nekonečné perleťové moře a vysoké vlny, na kterých se prohánějí vypracovaní surfaři. Krátký snímek Surf na divoké vodě boří tyto představy. Před kamerou pózují chlapíci v neoprenu a nesurfují na moři, nýbrž na rozbouřené zakalené řece. V krátkosti ukazují, jak obtížná tato disciplína je. Film je spíše informativní a svým zpracováním připomíná nepovedený videoklip. Ale kdy jindy můžete spatřit surfaře řádící v peřejích divoké vody?

Viva free diving
Free diving má poměrně dost příznivců i v České republice, o čemž svědčí i tento třináctiminutový snímek partičky free diverů z Ostravy. Film v podstatě balancuje na dvou rovinách. V té první nám osvětově přibližuje, co že to ten free diving vlastně je. Nejvíce je tu zdůrazněn fakt, že to není jen extrémní záležitost, jak ji zobrazil ve svém filmu Magická hlubina francouzský režisér Luc Besson, a že existují mnohé varianty, z nichž té méně nebezpečné se v bazénu věnuje i skupinka z Ostravy. Druhá rovina zachycuje přípravu a samotný průběh pokusu o světový rekord v plavání stylem free diving – 120 kilometrů za 24 hodin. Pokud vás zajímá, jestli se to českým free diverům povedlo, zkuste si tento snímek najít. Moc ale nečekejte. Je to jen takové lepší home video s líbezným komentářem a hudbou, která vrací do období školních populárně-vědeckých pořadů na hodinách fyziky a chemie. Na druhou stranu, proti gustu…

Den, který krájel adrenalin
Tento snímek ukrojil nepatrný zlomek z brněnského festivalu extrémních a adrenalinových sportů, který se konal v dubnu 2008. Ačkoliv se festival věnoval více disciplínám, v klipu můžeme vidět pouze sestřih triků z MTB a BMX. Třešničkou na nepovedeném dortu, upečeném z absolutního patosu, měla být motokrosová skoková show v čele s Petrem Kuchařem. Film připomíná nevydařené rodinné video o tom, jak syn byl na jakémsi závodě. Navíc zvuk je jeden velký problém. Vážná hudba s rychlým střihem záběrů je také nešťastná kombinace.

Knocking on Heaven´s Door
Pokud vás zajímá nové, opravdu adrenalinové sportovní odvětví, zkuste base jumping. Vlastně k tomu nepotřebujete mnoho – jen padák, nějaký ten výcvik a pevné nervy. O tom vás přesvědčí dokument Robina Kalety, který je natočen ve velice svižném tempu, s dynamickým střihem a přesně padnoucím dravým soundtrackem. Pohledem mladého muže zjistíte, co je třeba udělat, než se připravíte na svůj první seskok v životě. Mnozí označují base jumping za jeden z nejrizikovějších adrenalinových sportů vůbec. Po zhlédnutí tohoto krátkého snímku pochopíte, jak děsivý může být pouhý jeden krok v životě člověka. Závěrečný seskok, ke kterému celý snímek směřuje, je natolik sugestivně natočený, že se vám při něm zatají dech.

Red Bull PlayStreets / Red Bull pouliční hry
Red Bull ví, do čeho investovat, Red Bull umí zasponzorovat kvalitní filmík. To platí i o této desetiminutové adrenalinové jízdě. Co si představit pod pojmem pouliční hry? Jde o závod uprostřed jednoho rakouského města. Sešla se zde lyžařská akrobatická elita, která předvedla na trati nespočet lahodných triků. Trať složená z různých skokánků vedla tu přes střechu baráku, tu v úzké uličce a dalších podobných prostorách. Tento videoklip nabízí krátké představení lyžařských es, zajímavé záběry všech provedených triků a to všechno namíchané hustou hudbou. Všem, kteří nestihli trénovat už od tří let a v šestnácti vyhrát Red Bull PlayStreets, podobně jako vítěz tohoto ročníku, je určena tato nadupaná podívaná. 

Eiger speed riding / Eiger rychlá jízda
Když si v katalogu přečtete obsah filmu, kde stojí „Free ride na lyžích z Eigeru s použitím padáku“, a zjistíte si, že stopáž filmu činí „celé“ tři minuty, je vám ihned jasné, o čem to bude. Rychlost a adrenalin – to jsou jediní činitelé, o kterých v souvislosti s filmem stojí za to mluvit, vše ostatní jde stranou. Film se opravdu nijak nezdržuje – vystačí si dokonce s pouhými třemi záběry.  První patří pohledu z vrtulníku na partičku lyžařů na vrcholku Eigeru, v posledním záběru pak z anonymity vystoupí náš hlavní hrdina. Zbytek je odvyprávěn ze subjektivního pohledu lyžaře. Neuvěřitelnou rychlostí pádí dolů ze svahu a dokonce přitom díky padáku ještě tu a tam vzlétne! Tato místa vás nadzvednou ze sedačky. Jako byste se dívali na počítačovou hru s moc dobře udělanými triky, ale po dojezdu vám docvakne, že se opravdu najdou takoví blázni, kteří vymění pohodlí sedačky u monitoru za lyže a padák.

Fun Fatal / Smrtelně zábavné
Jsou mladí, jsou z Rakouska, vyrůstali na sjezdovce s lyžemi na nohou. Asi tak lze popsat hlavní hrdiny tohoto filmu. Tvůrci se snažili porovnat freeride lyžování s lyžováním turistů na upravených sjezdovkách, popsat nebezpečí tohoto na první pohled fotogenického sportu. V některých sekvencích je opravdu na co se dívat. Mladí šílenci závodí s lavinou, sjíždějí hory na snowboardu a lyžích a všechno je free. Avšak slabinou snímku je ono poučování o nebezpečí a srovnávání s masovým lyžováním. Hlavní hrdinové se snaží hlásat moudra, avšak kdyby si to před natáčením trochu připravili, mělo by to aspoň hlavu a patu. Jedno se jim však upřít nedá – toto smrtelně zábavné lyžování jim jde opravdu dobře.