Čáry máry v MeetFactory. Takhle válela soulová čarodějka Kelela

redakcekoule

Mimo většinový záběr kvetou talenty, které nemají rukávy vycpané vatou, ale kouzly. Americká zpěvačka Kelela čarovala svým soulovým hlasem v MeetFactory tak, že by záviděla i Aretha Franklin.

Kelela je skromná. Důvod navíc, proč ji včerejší publikum v MeetFactory bezvýhradně respektovalo a proč si získala jeho stoprocentní pozornost. I když jste během koncertu napínali uši sebevíc, v Kelelině projevu jste nenašli praskliny. Pravda, část pomocnýh vokálů si předsamplovala, brilantní hru s výškami i hlasovými kudrlinkami si ale kompletně celou řídila svépomocí.

„Čekala jsem, že se ukáže tak dvacet lidí,“ zahlásila z pódia po desáté večerní překvapená zpěvačka. Smíchovský klub není v Americe ani v Londýně, kde její debutový mixtape Cut 4 Me udělal na klubové scéně slušné haló. Zřejmě ji překvapilo, nakolik zajímá právě Prahu, byť zmenšený sál MeetFactory obsadili z velké části cizinci, a to sotva z poloviny. Pro Kelelu to ale nebyl důvod zamést svůj blyštivý úsměv pod koberec.

S pomocí DJe vymáčkla z Cut 4 Me maximum, včetně známé klubovky Floor Show, nezapomněla ale ani na část nového EP Hallucinogen. Smyslný set si koketně pohrával s dynamikou tak, že uklidňující downtempové pasáže nepředvídatelně střídal hutný trap obalený objemným vakem z grimeu, hip-hopu, R&B i špetky techna. Ponořeni jednou do trochu zvrhlé, podruhé do uklidňující atmosféry si lidi užívali pohled na vlnící se Kelelu, která připomínala pramínek hořké čokolády, co hladce stéká ze lžíce. Před přídavkem zpěvačka nezapomněla vděčně poděkovat a poodhalila i část své minulosti coby telefonní operátorky. „Vážně tady teď stojím, zpívám a někoho to zajímá?“ zeptala se, jako kdyby tomu pořád tak trochu nevěřila.

Sama ale vzápětí apelovala na všechny, kteří za něčím jdou: Nebojte se! Žádné sluníčkové fráze, nula patosu. Prosté konstatování, na kterém je stejně pravdy, jako že 1 +1 = 2 nebo že rádiové hvězdy v čele s Rihannou by měly pokorně sklapnout podpatky a nastoupit k ní do učení.

Kelela
Support: dné
Praha, MeetFactory, 19. 5. 2015

Témata:, ,