George Ezra: Cesta kolem světa vede přes Budapešť

Hana-Slivova

Z vlaku má britský písničkář George Ezra doma pořádný pakl lístků, ze studií na prestižní hudební škole v Bristolu si zase kromě smlouvy s labelem odnesl i jizvu na čele. A výsledkem jeho evropské cesty za inspirací je jeden z největších indie hitů poslední doby - skladba Budapest. Je součástí první velké Ezrovy desky Wanted On Voyage a jistě zazní i na podzimním koncertě v Praze.

dalším velkým talentem britské písičkářské líhně. Mimochodem, zahraniční novináři si pochvalují, jak moc milý v osobním kontaktu je. „Apokalyptický hlas, radostný temperament,“ vystihl Ezru list Guardian. „Zpíval jsem melancholické folkové písničky, ale pak mi došlo, že to nejsem já. Ve skutečnosti jsem totiž dost šťastný kluk,“ dodává hudebník.

Taky vás zajímá, jak se stane, že Angličan napíše svůj největší hit o maďarském městě? „Když George před třemi lety podepsal smlouvu s Columbia Records, sebral se a odjel vlakem na cestu po

Britských talentů nepočítaně.
Kde se berou?

Britská scéna chrlí poslední roky spoustu talentovaných (ale opravdu talentovaných) hudebníků: George Ezra, Sam Smith, Tom Odell, Jake Bugg anebo kapely HAIM, Palma Violets nebo CHVRCHES jsou úspěšní mladíci a mladice z anket BBC Sound of… a Critics´ Choice v rámci Brit Awards. Porota, která jmenované muzikanty „vytahuje“, má až obdivuhodný čuch; málokterý interpret svou deskou poté zklame. Ať už jde o pop, písničkáře, rappery nebo elektroexperimentátory, v podstatě všichni, kdo se v anketě umístí, najdou své trvalé publikum. 

Evropě, aby nabral inspiraci a složil pár nových skladeb na připravované album. Jak tak křižoval Evropu, projel všechna velká města, jen do Budapešti se mu nepodařilo dojet,“ říká Jana Benešová z Ezrova vydavatelství Sony Music.

Poslechněte si George Ezru v Youradiu

Není to tak dávno, co se George do maďarského hlavního města konečně podíval – a samozřejmě, že s Budapeští  v Budapešti sklidil obří úspěch. „Lidi tam z písničky byli tak nadšení, že jsem ji musel hrát dvakrát během jednoho setu. Zpívám ji už rok a půl a najednou přijedu do města, kde jsou s ní takhle spojeni. Zvláštní pocit,“ řekl v červnu v rozhovoru pro magazín impactnottingham.com.

S cestováním je ostatně spojený i název alba: Wanted On Voyage je nálepka, kterou dostávají pasažeři na lodích na svá příruční zavazadla. „I já jsem desku napsal na cestách. A přál bych si, aby byla souputníkem mých posluchačů,“ říká Ezra ve zmíněném rozhovoru. Sám přijede 10. listopadu v rámci evropského turné do Prahy, teď v létě ovšem objíždí festivaly: zahrál si poprvé i na slavném festivalu v Glastonbury („moje dva nějvětší splněné sny: být v show Joolse Hollanda a hrát na Glastonbury“) anebo na multižánrovém Parklife („bude tam i Snoop Dogg? Boží! Musím si s ním udělat selfie!“)

S hudbou začínal Ezra jako teenager – už v době, kdy po škole pracoval v hertfordské továrně na sladkosti („jedna oskarka pro mě, dvě do papíru“) si občas odskočil zazpívat do místního klubu Marquee, s jehož promotérem chodila starší sestra.
V roce 2011 začal studovat na prestižním Brighton Institute of Modern Music (BIMM); zmíněný label Columbia si ho vytáhl po pouhém roce studia. Předskakovat slavnějším kolegům tehdy Ezra jezdil  – jak jinak – vlakem, z lístků by dnes poskládal pořádný pakl. „Dám na desku logo First Grade Western (britská dopravní společnost) a doufám, že dostanu doživotní slevu,“ glosoval tehdejší situaci.

Na dobu studií BIMM má ovšem ještě jinou vzpomínku. Možná i vy si v pražském Lucerna Music Baru všimnete, že George Ezra má nad pravým okem drobnou jizvu. „Utíkal jsem do školy, protože přednášet měl Marky Ramone, bubeník slavných The Ramones. Narazil jsem do zdi, všude spousta krve, jenomže jsem o Markyho nechtěl přijít, a tak jsem seděl v lavici s otevřenou ránou na čele. Pak už s tím doktoři moc nenadělali.“

V současné době chystá Ezra desku písniček pro děti. S výchovou k fanouškovství je zkrátka třeba začít včas.