George Michael a jeho předehra k zimnímu spánku

petradamek

Letos už potřetí se do Prahy vrátila ikona pop music, zpěvák Geroge Michael. Poté, co ve Státní opeře odstartoval symfonické turné a později tamtéž natočil nový videoklip, zavítal do zcela odlišného prostoru O2 areny. Kulisy se změnily, nepříliš pochopitelný a lehce uspávací koncept však zůstal.

Přestože první tóny koncertu George Michaela rozezněly O2 arenu už v půl deváté, pro řadu fanoušků začal „opravdový“ koncert až o dvě hodiny později. To když v prvním přídavku dozněla gospelová improvizace a Michael s několika muzikanty spustil – sice akusticky, přesto dostatečně energicky – medley skladeb Amazing, I’m Your Man od Wham! a Freedom ’90. Vysočanskou halou se ozval první pořádný potlesk, který konečně přehlušil i zvuk příborů cinkající o talíře z protilehlé VIP tribuny.

Tou dobou už ale někteří zklamaně mířili na metro. Byli to nejspíš ti, kteří přehlédli či mávli rukou nad přívlastkem turné Symphonica: The Orchestral Tour. Pokud jste totiž „prostě vyrazili na George Michaela“ bez hlubšího obeznámení s "klasickým" projektem, nejspíš jste odcházeli rozčarováni. Právě symfonický orchestr, respektive Český národní symfonický orchestr, ruku v ruce s výběrem skladeb posunuly celou akci až někam ke koncertu vážné hudby.

George Michael v Praze

Prvních třicet čtyřicet minut jako by se na pódiu nic nedělo. Smyčce vykreslovaly nenápadné a utahané swingové a jazzové melodie, jako stvořené pro film s Audrey Hepburn. Až Brother Can You Spare a Dime trochu rozčísla chladný (teplotou i atmosférou) vzduch, poprvé se o slovo razantněji přihlásily bicí, pódium se rozzářilo všemi barvami a orchestr i doprovodná kapela se objevily v plné kráse.

George Michael v PrazeJak mi řekl vedle sedící fanoušek, oproti vystoupení v Národní opeře se koncert přeci jen odvíjel v posluchačsky přístupnějším duchu. George Michael své povídání tentokrát zkrátil a vyhnul se osobnější rovině. You Have Been Loved věnoval matce a v coveru Amy Winehouse Love Is a Losing Game zmínil, jak mu předčasně zesnulá zpěvačka chybí.

Na Kouli: George Michael poprvé vystoupil v Praze

Značnou část setlistu tvořily kromě neznámých písniček právě coververze. Někdejšímu rivalovi Eltonu Johnovi vzdal hold skladbou Idol, v True Faith s vhlasem upraveným vokodérem vzpomněl na New Order. Celým koncertem zároveň procházel jemný „gay podtext“, ať už v textech či v Michaelových komentářích.

„Umělečtěji“ zaměřený fanoušek plesal nad výkonem a souhrou orchestru, všichni pak nad vydařenými projekcemi (tedy až na kýčovitý hořící nápis Love) a zpěvákovým bezkonkurenčním hlasovým projevem. Pro mnohé jistě zážitek na celý život, pro část publika ale dlouhé zívnutí a předehra k zimnímu spánku.

George Michael
Praha, 02 arena, 14. listopadu 2011

Témata:,