Hitparády ve znamení rapu

matoush

Hitparády sedmého týdne ovládl rap a hip hop. Eminem pokořil rekord v prodejnosti a na Novém Zélandu rap rozproudil debatu o životě mládeže. Dánové řeší prozaičtější problém: vybrali do Eurovision Song Contestu správně, nebo si v Moskvě utrhnou ostudu?

Jako by se na Billboardu dozvěděli, že se na Kouli právě věnujeme hip hopu. Jedničkou tohoto týdne je píseň Crack A Bottle od trojice Eminem, Dr. Dre a 50 Cent. Její úspěch je fenomenální, a to nejen proto, že vévodí „nejdůvěryhodnějšímu chartu hudebního průmyslu“, jak si Billboard s chutí říká. Crack A Bottle je také nejrychleji digitálně prodávaný singl všech dob. V americké hitparádě se rapuje i na druhém místě, kam se vyšvihl Kanye West a jeho Heartless. Vítězka minulého týdne, Kelly Clarkson s písní My Life Would Suck Without You, je až čtvrtá.

Zmíněné raperské trio se umístilo i v Británii. Crack A Bottle je v The Official Charts stejně jako minule čtvrté. Ani jinak nezaznamenalo obsazení TOP5 změnu. Pouze Breathe Slow od Aleshi Dixon (3. místo) si vyměnilo pozici s písní Take Me Back Tinchyho Strydera a Taio Cruze (5. místo).

Song, který vyvolává vášně
A teď k protinožcům. Na Novém Zélandu je na dvojce Brotherod Smash Proof a Gin. Song o problémech mladých vyvolává vášně a jeho fanoušci se předbíhají s osobními negativními zkušenostmi a kritikou novozélandských poměrů. „Chytli mě čtyřikrát, ale máma se o tom nikdy nedozvěděla,“ svěřuje se se svými sprejerskými excesy devětadvacetiletý Mosak, „nemá tušení, co jsem dělal.“ Rozhořčená studentka, která si říká Tessabelladorra, vyzývá: „Lidé by se měli ptát, jak zabránit takovýmto příběhům.“

Podívejte se, co řeší na Zálendu

http://www.youtube.com/watch?v=OfQBXbIsENw

V Dánsku je na špičce Believe again od Nielse Brincka. Jedná se o dánský příspěvek do Eurovize a jak už tomu v souvislostí s touto soutěží bývá, jeho vítězství zemi  rozdělilo na dva nesmiřitelné tábory. „Nudná písnička a ještě nudnější provedení. To bude zase ostuda,“ bručí první. „Tenhle song musí zabodovat všude. Je moderní, zapamatovatelný a dá se poslouchat pořád dokola,“ oponují druzí.

Dánská ostuda, nebo hitovka?

Náš aktuální Úlet týdne, singl Rosalie od skupiny Bligg, se ocitl na pátém místě švýcarského chartu. Pokud neovládáte tamní dialekt, patrně byste ho ocenili pouze jako zajímavou píseň. Důvodem, díky kterému se dostal do naší rubriky, je totiž text. Rosalie je dívka, která v kavárně oplakává rozchod. Přisedne si k ní mladík, do kterého se rázem zamiluje. Povídají si, flirtují. Mladík nabídne Rosalii růži, ona ji přijme. Ale z pohledného romantika se vyklube zákeřný prodavač! Zkasíruje od ní 5 franků a přesedne k vedlejšímu stolu…

Poslechněte si švýcarský úlet, song o uplakané Rosalie a prodavači růží

Co z toho pro vás vyplývá?
a) nikdy nevěřte prodavačům květin
b) užívejte si muziky!

Billboard Hot 100 Music Charts (USA)
1. Eminem, Dr. Dre & 50Cent
– Crack A Bottle         
2. Kanye West – Heartless
3. Lady GaGa feat. Colby O’Donis – Just Dance
4. Kelly Clarkson – My Life Would Suck Without You          
5. Beyoncé – Single Ladies (Put A Ring On It)

theofficialcharts.com (Velká Británie)
1. Lily Allen
– The Fear
2. Lady GaGa – Just Dance
3. Alesha Dixon – Breathe Slow
4. Eminem Ft Dr Dre & 50Cent
– Crack A Bottle
5. Tinchy Stryder Ft Taio Cruz – Take Me Back

swisscharts.com (Švýcarsko)
1. James Morrison
feat. Nelly Furtado – Broken Strings
2. Katy Perry – Hot N Cold
3. Leona Lewis – Run
4. Guru Josh Project – Infinity 2008
5. Bligg – Rosalie

charts.org.nz (Nový Zéland)
1. Jason Mraz
– I’m Yours
2. Smash Proof feat. Gin – Brother
3. Soulja Boy Tellem feat. Sammie – Kiss Me Thru The Phone
4. Nesian Mystik – Mr Mista
5. Lady GaGa – Poker Face