Hudba a móda: Lana Del Rey – obyčejná retro královna

hanka-fashionbook

Minulý týden představila Lana Del Rey videoklip k písničce Summertime Sadness, pátému singlu z alba Born to Die. Má tradiční instagramově nostalgickou náladu, v níž se hrdinové prodírají spoustou mlhy. K Laně Del Rey prostě patří retro a vintage víc než k jakékoliv jiné současné zpěvačce. Na její styl se podívala Hanka z Fashionbooku.

Tak jako se Lady Gaga rozhodla pro maximální provokaci a často se inspiruje ve fetišistické módě a bodymorphingu, Lana Del Rey se vydala úplně opačnou cestou – chce se zalíbit každému.

Lana ctí tradici, ale taky udává trendy hipsterům po celém světě. Zbytečně se neodhaluje, nosí kolové sukně ze sekáče a když se chce hodně odvázat, navleče volné zauzlované tričko a ustříhnuté džínové šortky, tzv. daisy dukes.

Jednou jako poslušná milující holka čeká doma na svého potetovaného skejťáka a čas si krátí tím, že na sebe v kanárkových šatech s lodičkovým výstřihem a perfektně upravenými vlnami stříká jeho oblíbený parfém. Jindy se jako americká první dáma se stuhou v natupírovaných vlasech zamyšleně projíždí v loďce po jezeře, popřípadě si na hlavu nasadí květinový věnec a v dlouhých bílých šatech, které neodhalují nic víc než dokonalou siluetu, si hoví v kostele se dvěma tygry…

V klipech symbolizuje staré „dobré“ americké hodnoty, které dávno neplatí, a proto se o nich zase může zpívat. Aby zůstala relevantní a neutopila se v klišé, pokžadé proti sobě postaví někoho nebo něco provokativního; ať už je to černý prezident A$AP Rocky, kterého líbá v kulisách 60. let, kdy stále platila rasová segregace, nebo zmíněný tygr u oltáře.

poll

Romantické květiny, především čajové růže, jsou Laniným poznávacím znamením, stejně jako precizně vytvarovaný medový závoj vlasů z reklamy na taft a velká vykrojená ústa – genderové jablko sváru mezi fanoušky i těmi, co Lanu nemusí. Dala si do nich implantát nebo botox? Asi ano. Ale mužům je ten lehce plastikový vzhled, který tak provokuje opačné pohlaví, velmi příjemný. Ve srovnáním se stylingem spořádané ženušky z 50. let, ze které by se Virginia Woolfová znovu utopila, totiž představuje i něco vulgárního a sprostě sexy.

Lana del Rey vystupuje jako slušná holka od vedle, která se před spaním modlí, ale jakmile zalehne do postele, umí být i trochu děvka. Je to Sandy z Pomády, kdyby chodila do soukromé školy, měla vytříbenější vkus a lepší vlasy.

Kráska, po které všichni touží, všechno má a nikoho neurazí.

Témata: