Hvězda Lorde: Chodím na punkové večírky. VIP svět se mě netýká

Hana-Slivova

Když hledala v knížkách o šlechtě jméno, pod kterým by mohla vystupovat, padlo jí do oka úderné Lorde. Dobrý kontrast k jejímu původu: narodila se totiž jako Yelich O´Connor v šestitisícovém předměstí novozélandského Aucklandu a ve svém megahitu Royals z desky Pure Heroine zpívá o tom, že svět VIP není její rajón. Lordin názor zná teď celý svět - písnička se totiž drží už měsíc na vrcholu hitparády Billboard. To se letos žádné jiné holce nepodařilo. Co je ale vlastně tahle prostořeká sedmnáctka Lorde zač?

Odmítla vzít místo předskokanky na turné Katy Perry. Nabídku k hostování u Davida Guetty odpálkovala slovy „je tak nechutný“ a zpěvačce Miley Cyrus se za její extempore s destrukční koulí (článek) vysmívá. Po mamince – oceňované básnířce zdědila lásku ke knížkám a taky k olivám. „Miluju olivy. Když nemůžu mít v backstagi kvůli věku alkohol, objednávám si tam alespoň olivy,“ reagovala v rozhovoru pro britský Guardian na svačinu, kterou jí během maratonu interview zařídila maminka.

Lorde, královna z Nového Zélandu

Lorde se narodila 7. 11. 1996 na předměstí Aucklandu na Novém Zélandu jako Yelich O´Connor

Ve dvanácti jí na základě nahrávky ze školní talentové soutěže objevili skauti

V březnu 2013 jí vyšlo EP The Love Club, v říjnu 2013 deska Pure Heroine

Její hit Roylas je v hitparádě Billboardu na prvním místě od druhého říjnového týdne

Je nejmladší vítězkou hitparády Billboard Hot 100 od dob zpěvačky

a jejího hitu z roku 1987 I Think We´Re Alone Now

Na špičku hitparády dosáhla jako první novozélandská zpěvačka po kolegyni Kimbře, která hostovala ve skladbě Somebody I Used to Know od Gotyeho

Čerstvě sedmnáctiletá rodačka z novozélandského maloměsta Yelich O´Connor alias Lorde si ale dělala věci po svém od začátku.

Bylo jí čtrnáct, když jí krátce po uzavření smlouvy vydavatelství Universal oznámilo, že od ní očekává desku předělávek ve stylu Duffyiny Warwick Avenue, přes kterou ji ve dvanácti letech po jedné školní talentové soutěžili objevili skauti. Mladá zpěvačka si ale dupla. „Ne. Chci natočit vlastní písničky." Netušila sice, jak se taková deska chystá a neměla ani žádný materiál, měla ale štěstí. Vydavatelství na její podmínku shovívavě přistoupilo.

Poslechněte si Lorde v Youradiu

Během několika měsíců se tak začaly ve spolupráci s producentem Joelem Littlem rodit skladby; nejprve pro EP The Love Club (březen 2013), pak pro podzimní desku Pure Heroine. Lorde si vymínila, že albu se nebude dělat žádná reklama a případný zájem o ní se nechá růst „organicky“; ostatně na Lordiny písničky původně upozornila zpěvačka Grimes, která na sociálních sítích zveřejnila odkaz na její profil Soundcloud.

Do světa popmusic přinesla Lorde nový výraz; s něčím podobně upřímným, byť stále tak trochu holčičím přišla naposledy Stingova dcera I Blame Coco. Mix popu, elektroniky a minimalismu, výrazný alt, mimoděčná poloha hlasu, lehce otrávený tón.

Netrvalo dlouho a Lorde začali někteří přirovnávat ke slavnější a fajnovější Laně Del Rey. Je to tak trochu paradox, písnička Royals totiž není aristokratická ani trochu. Life is great without a care/we are not caught in your love affair, (píše) a zpívá  Lorde v songu o tom, že lesklý svět plný diamantů a drahého šampusu jí, sedmnáctileté holce s obyčejnými kámoši z předměstí, nic neříká. Na rozdíl od Lany, která loni očarovala pány v reklamě na Jaguár…

http://www.youtube.com/watch?v=_YJEUzQ3gCk

Nicméně zkušenost s reklamou má už i Lorde, Royals propůjčila propagaci Samsung Galaxy. Chytrému telefonu, díky kterému se o jejích zážitcích na sociálních sítích může během chvíle dozvědět celý svět. Přesto zpěvačka nemá pocit, že svět VIP tahů do rána a backstagí plných slavných lidí by se měl jednou týkat i jí.

„Se spolužáky chodíme na olezlé večírky plné superdivech punkáčů a vlastně se nám to tak líbí. A pak si to nafotíme a jsme zvědaví, co na to řeknou naši známí na Instagramu a Facebooku. Všichni jsou posedlí tím, jak vypadají a jak vypadá to, co zažívají, protože dnes může být díky sociálním sítím slavný každý. Mám k tomu takový ambivalentná vztah a pořád to dost řeším. Štve mě to, ale zároveň vím, že doba je taková. Jít se mnou na večírek je dost utrpení, protože neustále přemýšlím, proč tam jsem, co je ten večírek zač a proč se ti lidé tam tak chovají. Vím, jsem trochu blázen,“ směje se v rozhovoru pro Guardian.

Prozatím se ale zdá, že její svět je zajímavý nejen pro fanoušky a média, ale i pro lidi z hudebního průmyslu. Uvidíme, jak dlouho jí tenhle obyčejný a na svět nejvyšší ligy popmusic neobvyklý přístup vydrží, vždyť její jméno je už teď na programu velkých festivalů pro příští rok.

Témata: