Hvězdy Royal Blood: Není třeba chovat se jako idiot

Hana-Slivova

Jsou dva, jsou milí a první týden si jejich debut koupilo 66 tisíc lidí. Řeč je o rockerech Royal Blood, vousáčích z Brightonu, kteří zažívají start snů.

Royal Blood vydali svůj debut 25. srpna. Během týdne si ho koupilo 66 tisíc lidí. Tedy – nejprodávanější rocková deska od dob High Flying Birds Noela Gallaghera z roku 2011 (přečtěte si recenzi).

Jenomže Royal Blood nejsou ani skandalisti, ani polonahé blondýny, ani divocí rappeři. Z jejich energické hudby slyšíte kombinaci Jacka Whitea, Metalliky a grunge, když ale basák Mike Kerr a bubeník Ben Thatcher (ano, jsou jenom dva) začnou mluvit, máte pocit, že jste se ocitli na folkovém večírku. „Je důležité hudbou se bavit, ale není třeba chovat se jako idiot. Když uděláte v pokoji bordel, musí pak přijít chudák uklízečka a celý to po vás dát do kupy. Takže mi raději píšeme dobré písničky a hrajeme dobré koncerty. To je pro nás nejvíc,“ řekl Kerr v rozhovoru pro britský Guardian v reakci na novinářovu narážku na zmiňovaného Noela Gallaghera. Ten kdysi prohlásil, že není lepší pocit než vyhodit televizi z hotelového pokoje.

Poslechněte si Royal Blood v Youradiu

Příběh hodných kluků z anglického Brightonu je vlastně docela jednoduchý. Na nástroje hrají odmala, od dětských let se také znají („tam, odkud pocházíme, chodí všichni do jedné školy“), hudbu spolu ale začali dělat až loni, když se Kerr vrátil z několikaměsíčního pobytu v Kanadě. Thatcher ho tehdy čekal na letišti. „Měl jsem basu a nápady. Druhý den proběhla první zkouška a další den jsme měli první koncert v baru. A potom jsme začali pracovat na materiálu.“

Ten, který vyšel na debutovém eponymním albu, překypuje energií a odkazy k nejrůznějším rockovým žánrům. Návštěvníci festivalu Glastonbury, kde letos Royal Blood hráli, mluví o jednom z nejnašlapanějších setů; až se nechce věřit, že na stagi jsou jen dva kluci. „Ne, nic není přednahrané. Velmi si dáváme pozor na to, abychom všechno dokázali zahrát sami. To, co  z pódia slyšíte, jsme opravdu jenom my,“ vysvětluje Kerr v rozhovoru pro The Independent. Recept na takový zvuk je ale něco jako rodinné tajemství přípravy marmelády: Royal Blood ho neprozradí.

Kromě nesporeného talentu, pokory, chuti makat na sobě a aktuální zpětné vlny grunge, která kapele hraje do karet, stojí za úspěchem dvojice zcela jistě i fakt, že dvojici zastupuje stejný management jako Arctic Monkeys; bubeník Matt Helders si před setem v Glastonbury dokonce oblékl triko Royal Blood. Pochvalně se ale o Mikovi a Benovi vyjadřují třeba i Muse. A že Royal Blood v určitých chvílích znějí jako Red Hot Chili Peppers z dob Blood Sugar Sex Magik? Ani to není náhoda. Oba hudebníci svorně přikyvují, že kromě „guilty pleasure“ inspirace Spice Girls či Goldfrapp na ně má největší vliv pardál Dave Grohl, jenž hrával v Nirvaně a nyní chystá s Foo Fighetrs novou desku.

„Je to jediný člověk, se kterým bychom chtěli spolupracovat. Je milý, ani trochu arogantní a mohl by z fleku zastat obě naše role v kapele.“

Témata: