In Utero od Nirvany slaví 20 let. My oslavujeme Nirvanu

martin-wipplinger

21. září uplyne dvacet let od vydání alba In Utero, které se stalo epitafem Kurta Cobaina a napsalo tečku za stručným příběhem Nirvany. K příležitosti tohoto výročí jsme pro vás k začátku školního roku vybrali sedm zásadních písní, které budou navždy charakterizovat nejslavnější grunge kapelu na světě.

All Apologies

(album In Utero)

Všechny omluvy se dnes přijímají s docela jinými pocity, než kdyby se Kurt Cobain nikdy nestal členem prokletého Klubu 27. All Apologies je písní muže, který slovy I Wish I Was Like You / Easily Amused předznamenává svou zkázu. Pokud vás má něco od Nirvany chytnout u srdce, pak je to unplugged verze skladby, která se ve své studiové podobě poprvé objevila právě na oslavovaném In Utero.  

http://www.youtube.com/watch?v=aWmkuH1k7uA

Come As You Are

(album Nevermind)

Singl Come As You Are měl být původně tím, který Nirvaně otevře bránu ke komerčnímu úspěchu. K údivu kapely i jejího managementu ale tuhle funkci zastoupil alternativnější Smells Like Teen Spirit a jeho následovník už "pouze" držel hladinu vzrušení z neokoukaného hudebního projevu, jenž trojice Kurt Cobain, Kris Novoselic a Dave Grohl do středního proudu prosadili.   

http://www.youtube.com/watch?v=vabnZ9-ex7o

Heart-Shaped Box

(album In Utero)

Krabička ve tvaru srdce nemusí pokaždé inspirovat ke složení srdceryvného cajdáku. Přesto má Heart-Shaped Box co dočinění s láskou; s Courtney Love, vdovou po Cobainovou, jejíž dárek pomohl manželovi pilotní písničku z In Utero přivést na svět. Love si přesto dnes myslí, že song vypráví o její vagíně, dokonce o tom vyprávěla i Laně Del Rey. Jenže to už je její boj s interpretací.   

http://www.youtube.com/watch?v=n6P0SitRwy8

In Bloom

(album Nevermind)

Teď tu, dámy a pánové, máme tři fajn mladíky ze Seattlu. Muži v rozkvětu se v klipu pro původně punkový kousek In Bloom převlékli do šedesátek a oslovovali komunitu, která pořád tak úplně nerespektovala jejich undergroundovou příchuť. V roce 1992 černobílý snímek In Bloom ocenila MTV jako nejlepší klip alternativního interpreta. V té době měla tahle televizní stanice ještě docela dobrý zvuk i vkus.

 

Lithium

(album Nevermind)

Čtenáři renomovaného hudebního časopisu Rolling Stone zvolili Lithium nejzásadnější skladbou Nirvany vůbec; Američany oslovil příběh muže, který hledá v náboženství sílu po smrti své milované. Oslovilo je charakteristické střídání tichých a hlasitých pasáží ála Pixies. Stejně Lithium zapůsobilo třeba i na hudebně gramotné finské posluchačstvo, kde Nirvana právě s touhle písní bodovala nejvíc.

 

Smells Like Teen Spirit

(album Nevermind)

Smells Like Teen Spirit není hudebně nejpodařenější skladbou Nirvany, tou mainstreamově nejúspěšnější ale nepochybně ano. "Snažil jsem se napsat pořádnou popovou písničku," řekl Kurt Cobain v roce 1993 časopisu Rolling Stone. Co si předsevzal, splnil dokonale. Dnešní generace posluchačů vnímá singl z desky Nevermind jako jednoznačný identifikátor jeho hudební tvorby. Nirvana by bez něj neměla takový časový přesah.

http://www.youtube.com/watch?v=hTWKbfoikeg 

 

You Know You’re Right

(výběrové album Nirvana)

Tři alba. Víc Nirvana bohužel nestihla. Píseň You Know You’re Right se ale na žádném z nich neobjevila. Kurt Cobain ji napsal v roce 1993 a její studiová verze vznikla až nedlouho před autorovou smrtí. Dlouho potom ležela v šuplíku kdesi na západním pobřeží a dokonce se stala předmětem sporu mezi přeživšími členy Nirvany a Courtney Love. Ke spokojenosti Davea Grohla a Krista Novoselice píseň nakonec vyšla v roce 2002 na poměrně kritizované výběrovce nevýběrovce Nirvana.

Připravil: Martin Wipplinger

 

Témata:,