Indie night ovládl Niceland


V duchu upnutých džín a černých linek kolem očí se během Erasmus indie night na pódiu olomouckého S-klubu vystřídalo celkem pět kapel. Jako čtvrtá v pořadí se představila nadějná postava české hudební scény, výjimečně pouze s dvoučlenným doprovodem. Melancholický kluk s kytarou, Niceland.

Charismatická osobnost v typicky černém oblečení, s nezbytnými černými linkami, kterými si orámovala oči. Niceland! Jako vždy otevřel svou Little Black Book téměř do poslední stránky. S výrazem psance, který neustále převrací nejen pocity ve svých písních, ale také pokaždé si znovu a znovu nechává drásat duši. S atypickou kytarou na krku ovládl pódium od první vteřiny. Bylo na něm vidět, že si vystoupení užívá naplno. Po slovech „tohle trsátko je tvrdé jako kámen“ hrábl do strun, čímž dal zapomenout na svůj popíkový původ. Měl být hlavním tahákem společného koncertu, zabaleného pod název Indie night. Úlohu hvězdy večera mezi indie kapelami i přes popovou linku své hudby zvládl na jedničku. Úspěch? Zasloužený!

Poslechněte si Nicelandův Come On

(Viz rozhovor Niceland: Co hraju? Prostě pop!)

Večer však odstartovala čtyřčlenná olomoucká formace s názvem Laydown, kapela, řadící se svou produkcí mezi interprety melancholického indie-rocku. Se svým výstupem nedávno ohromila nejen porotu hudební soutěže Inkubátor, kterou jednoznačně vyhrála. Téhle partičce dominuje klavír nebo spíše pódiově lépe přizpůsobitelné klávesy. Ovšem melancholická hudba sama o sobě může být často nudná k uzoufání, zvláště pokud vám svaly na nohou neovladatelně vibrují zimou.

Jeden ze zásadních kroků kariéry měl tento večer znamenat pro další ze zajímavých kapel české, potažmo olomoucké scény. Flash the Readies již předem ohlásili křest nového EP s názvem Circles. Byl pojat velice sugestivně: členové kapely pokřtili desku tím, že několik výlisků prostě rozházeli mezi publikum. Dalo by se to označit i jako křest ohněm, épéčko bylo vhozeno bez přípravy do světa, a buď se ujme, nebo ne. Pokud se bude kapela držet cesty, kterou si nasměrovala novými kousky z Circles, nemá se čeho bát. Složité, přesto chytlavé melodie se snadno zapamatovatelnými texty si už najdou ten správný životní rytmus.

Takhle to hraje olomouckým Flash the Readies

http://www.youtube.com/watch?v=bCpKl0PiW7Q

Během večera došla řada i na nonkonformní partičku No Distance Paradise. V čele kapely stojí osobitý a charismatický zpěvák s přezdívkou Máca the voicemaster. Nutno podotknou, že mu sudičky nadělily do kolébky nejen uhrančivou osobnost, ale i téměř nebesky zbarvený hlas, který by pohltil i mnohem větší prostor než je S-klub.

Předlouhý večer zakončil objev české hudební scény Dorian Gray´s Prostitutes, jedna z mladých kapel současnosti s obrovským potenciálem stanout na stupních nejvyšších. Temní jako peklo samo, řízné zvuky namíchané z rocku, indie a trochy elektra, depresivní, energičtí, výmluvní. Název sám hodně vypovídá. Tak trochu dekadentní seskupení.

Na jeden večer toho bylo až příliš.

Erasmus indie night
S-klub, Olomouc, 26. 11. 2008
Laydown, Flash the Readies, No Distance Paradise, Niceland, Dorian Gray´s Prostitutes