Internetové hvězdy Future Islands: Je skvělé, když můžete lidi strašit

Hana-Slivova

Možná, že i vy jste narazili na video s baltimorskou kapelou Future Islands: její frontman tančí a zpívá v pořadu Davida Lettermana tak, jako kdyby se Tom Waits snažil bruslit, ale na poslední chvíli si to rozmyslel. Video se stalo facebookovým hitem - a dostalo tak k lidem vynikající desku Singles. Jestli vás baví hudba s odkazy k nové vlně a indiepopu, Future Islands by se vám mohli líbit. Jen pozor na ten strašidelný klip.

I asked myself for peace and found it at my feet. Poprosil jsem sám sebe o smíření a našel jsem ho přímo před sebou, zpívá Samuel T. Herring, frontman skupiny Future Islands, v písničce Dream Of You And Me. Ačkoliv mluví o stavu duše, fascinující je na Herringovi na první poslech a pohled hlavně to, jak zní a jak tančí. Kontrast zběsilých kabaretních pohybů a hlasu Toma Waitse je něco, co nedávno fascinovalo milion uživatelů YouTube, kteří objevili video Seasons v Late Show Davida Lettermana.

http://www.youtube.com/watch?v=1Ee4bfu_t3c

Future Islands v domáckém Baltimoru fungují jako hvězdy první kategorie a nedávno vydali vynikající desku Singles, směs postpunku, nové vlny a indiepopu. „Vždycky jsme chtěli být kapela, o které přesně víš, co je zač, když slyšíš zpěváka,“ říká Herring v rozhovoru pro blog noisey.vice. Herring si kouzlo své osobnosti velmi dobře uvědomuje. „Je skvělé, když můžete lidi strašit. Když ze sebe vydáte všechno a pak sledujete, jak publikum reaguje."

Poslechněte si Future Islands v Youradiu

O kariéře umělce snil od puberty. "Už tehdy jsem chtěl dělat věci co nejvíc realisticky, pak je vystavit na odiv a čekat, co se stane. Vrýt se lidem do paměti a předat jim zážitek. To je podle mě cool." Album Singles je v diskografii kapely už čtvrtou položkou, přesto si Future Islands získali pozornost širšího publika až teď. Například Amanda Palmer na Twitter napsala, že jsou jejími "novými oblíbenci".

„Když poslouchám naše rané skladby, zjišťuju, že mi hodně klesl hlas. Tehdy jsem zněl až andělsky,“ říká Herring o dobách desky Wave Like Home. „Zpívat sice pořád moc neumím, ale už vím, jak hlas použít.“ Nové album je podle slov jeho slov daleko čistější a ostřejší než předchozí nahrávky. Může za to i místo, kde se natáčelo. Baltimorské a newyorské garáže Future Islands vyměnili za Dreamland, venkovské studio v odsvěceném kostele. „Když jsme měli chuť jít nahrávat pozdě v noci, prostě jsme vyrazili.“

Kdo jednou viděl zmíněné video z Lettermanovy show, jen těžko si při poslechu Future Islands Herringovy pohyby odmyslí. A když se k tomu přimotá ještě audio-srovnání s Tomem Waitsem, soustředěné vnímání samotné hudby je to tam. Své o tom ví ostatně i skupina. „Jednou jsme hráli na festivalu ve Francii. Diváci o nás vůbec nic nevěděli, já v tu dobu nosil knír a oni na nás celou dobu pokřikovali: knírač, knírač!“

Je to přitom škoda: Herringův výraz v sobě má – stejně jako Tom Waits – ještě spodní proud: naléhavý, ale taky toužící po smíření. Po tom, o kterém se zpívá ve zmíněné písničce Dream Of You And Me.

Témata:, ,