Iron Maiden na Sonisphere: „Nemáte někdo šampon?“

AlenaVlkova

Ani přeháňky neodradily 25 tisíc metalistů od návštěvy festivalu Sonisphere, který se letos konal na pražském Výstavišti. Kromě nálože muziky od hvězd Iron Maiden, Korn či In Flames dostali fanoušci také obrazovou informaci o tom, co nosí frontman Korn Jonathan Davis pod svou skotskou sukní. Ve fotogalerii to uvidíte i vy.

Vyprodáno, hlásili organizátoři metalového festivalu Sonisphere (přečtěte si reportáž z loňského ročníku), který se letos na přání headlinerů Iron Maiden přesunul do Prahy. Déšť, který během show Iron Maiden areál na Výstavišti skrápěl, nikomu nevadil; 25 tisíc fanoušků metalu bylo ve svém živlu.

Organizace Sonisphere

Fronty a tlačenice: U vchodu probíhalo vše bez problémů, fronty se netvořily ani u stánků s pivem.
Občerstvení: Stánky nabízely snad všechno, od preclíků až po hotovky, od piva až po fresh džusy.

Relax zóna: Vzhledem k omezené velikosti areálu se nedostalo na klidovou zónu, kde by se člověk mohl posadit do trávy a z dálky v klidu poslouchat, povídat si, jíst nebo pít. Škoda.

Odpadky a toalety: I nedostatek odpadkových košů a kontejnerů (které přetékaly už v půl páté odpoledne) mohl za to, že všude po areálu se válely haldy rozdupaných kelímků a dalších odpadků. Dojmu nepřidalo ani to, že někteří lidé se neobtěžovali chodit se svou potřebou do toitoek a káleli rovnou venku. Výsledek? Na krajích areálu to silně zapáchalo.

Po hudební stránce nelze sobotnímu večírku vytknout téměř nic. Perfektní zvuk (což na Výstavišti nebývá zvykem) a žádné prodlevy, kapely startovaly předně podle line-upu. Vzhledem k tomu, že na produkci měli účinkující vždy padesát minut, nebyl čas na proslovy ani na delší komunikaci s publikem. Komu by to ale na metalovém koncertě vadilo?

Vetřelec zůstal doma

Areál se začal rychle zaplňovat už během koncertu švédských death metalových In Flames, kteří rozpohybovali snad i toitoiky.

Během vystoupení kalifornských numetaláků

, oddychu se fanouškům nedostalo.

Dready kolem hlavy frontman kapely Jonathan Davis jenom lítaly a těm, kteří stáli nejblíže k pódiu, Davis dokonce v zápalu boje ukázal, co nosí pod svou skotskou sukní – černé slipy. Škoda jen, že tentokrát jsme se museli spokojit s obyčejným mikrofonem; pověstný vetřelecký zůstal doma.

Korn dohráli chvíli po osmé a do startu headlinerů Iron Maiden zbývala téměř hodina. Prostorem pod pódiem by v tu dobu už ale nepropadl ani špendlík. A ve chvíli, kdy na areál Výstaviště začala padat tma, byly tisícovky fanoušků jako u vytržení.

"Konečně skvělý pivo!"

Pár minut a euforie dosáhla vrcholu. Světla, velké obrazovky a na pódium s úvodní skladbou Satellite 15 The Final Frontier z nového alba The Final Frontier kráčí viditelně dobře naladění londýnští matadoři Iron Maiden.

Z aktuální desky zazněly i skladby El Dorado nebo balada Coming Home. Největší ohlas měly ale logicky hitovky, skladba Fear of the Dark nebo staré dobré (a přídavkové) The Number of the Beast a Running Free. Publikum je pělo jako jeden muž.

Iron Maiden v Praze na Sonisphere

Frontman Bruce Dickinson v pauzách neopomněl pochválit české pivo ("konečně něco pořádnýho, to, co jsme pili v cizině, byla pěkná břečka"), za což ho publikum samozřejmě odměnilo řevem a potleskem. Vtipkovalo se také na účet počasí, to když se Dickinson publika zeptal, jestli nemá někdo z přítomných šampon. Prý by si rovnou umyl hlavu.

Iron Maiden nepodcenili ani pódiovou show. Dickinson se v jednu chvíli převlékli do červeného kabátu, ve kterém vypadal jako voják z občanské války, a po podiu běhal s britskou vlajkou. Kytarista Janick Robert Gers se svou kytarou prováděl akrobatické kousky a fandům dal lekci, jak s ní otáčet kolem krku. Korunu všemu nasadila velká lebka se svítícíma očima, která se na závěr vystouopení spolu s podobiznou ďábla objevila na pódiu. Jak typické pro Iron Maiden, jejichž pekelná show skončila přesně ve 23:00.  

Sonisphere
(Iron Maiden, Korn, In Flames, Mastodon, Cavalera Conspiracy, Kreator, Misfits, Duff Mc Kagan, Debustrol)
Praha, Výstaviště, 11. června 2011