Jak učí choreograf Michaela Jacksona


Tančí božsky a moc dobře to o sobě ví – tento fakt se mohl o Henry Linkovi dozvědět každý, kdo přijel na jeho workshop. Charizmatický tanečník, lektor a neméně úspěšný choreograf Michaela Jacksona či Mariah Carey navštívil Česko v rámci své evropské lektorské tour již potřetí v tomto měsíci. Po Hradci Králové a Ostravě se poslední Linkovou zastávkou stalo 27. listopadu brněnské street dance studio Beat Up.

Henry Link jako lektor, který stál u zrodu Hip hopu, tanečníkům osvětlil názvy některých hip hopových kroků, jež během workshopu vyučoval. Drtivá většina českých trenérů se na historii a názvy tanečních kroků moc neohlíží, což je velká škoda. Je to hlavně velmi nízkou informovaností v Česku o stylech pouličního tancování. Ale ani sám Henry se v Brně příliš nesnažil přednášet, ale spíše tancovat.

Takhle tancoval H.L. na Elite Dance Crew v Hong Kongu

Pro někoho mohlo být překvapující, že hlavní náplní všech tří Henryho lekcí byla výuka choreografie. Co více dokáže tanečníkovy schopnosti rozvinout: trénink s výukou základních hip hopových kroků, nebo samotná choreografie? Každému vyhovuje něco jiného. U taneční hvězdy formátu Henryho Linka se ale koneckonců dá očekávat, že se nebude zabývat jednoduchými pohyby a raději předvede poněkud zapeklitější krokové variace.

Náročné choreografie v přátelské atmosféře
Obtížnost jeho choreografie, která tanečníky zaměstnávala celou první lekci, byla tak vysoká, že mnohdy nestíhaly ani známé tváře, které se na workshopu objevily, Janča (AC) ani Alina (HE). Tanečníci se museli pořád snažit, protože Henry Link v rychlému tempu nepolevoval. Přitom své variace spíše markýroval, aby se mohl víc soustředit na své studenty. Když byl někdo přistižen při chybě, dočkal se Henryho výsměšného pošťouchnutí. Diváci, kteří sledovali trénink skrz prosklené dveře z recepce studia, se jednohlasně shodli: Linkovu choreografii bravurně zvládá snad jediná Zizoe z místního Beat Upu.

Záznam vystoupení Henryho Linka z Koree

Jaký je tedy Henry Link? Působí sebevědomě, ale zároveň vstřícně. Pod jeho vedením má tanečník najednou pocit, že netancuje na tréninku, ale jen tak pro sebe, pro radost. Slavný choreograf naučil své žáky během lekcí v Brně poměrně náročné choreografie, sám také předvedl něco málo ze svého umění freestyle dancingu. Diváci užasle sledovali jeho improvizované pohyby, což si známý Newyorčan náležitě užíval. Sám říká: „Pro mě osobně je jedním z největších životních potěšení schopnost oslňovat lidi tím, jak se pohybuji.“  Účastníci brněnském workshopu oslněni byli.

Henry Link

Henry „Link“ Mcmillan tancuje již od svých pěti let. Tvrdě na sobě pracoval a úspěch podmíněný talentem a obrovskou pílí na sebe nedal dlouho čekat. Zlomovým okamžikem se pro Henryho stalo v roce 1992 účinkování ve videoklipu Michaela Jacksona Remember the Time. Prostřednictvím tohoto klipu se začala formovat světoznámá taneční skupina Elite Force. Termín „elite“ označoval skupinu tanečníků stojících v předních řadách formace a slovo „force“ pak sílu tohoto uskupení, které se stalo nejdůležitější částí celé choreografie.

Od vzniku skupiny spolupracoval Henry s takovými hvězdami, jako jsou Will Smith, dívčí skupina TLC či již zmíněný král popu Michael Jackson. Ústřední je však jeho kooperace se slavnou zpěvačkou Mariah Carey, po jejímž boku vystupuje již osmnáct let, tedy od začátku zpěvaččiny kariéry. V současné době, kromě cestování a účinkování na workshopech po celém světě, připravuje Henry Link spolu se skupinou Elite force taneční show na leden 2009, tematicky zasahující historii tanečních stylů.