Jak vznikal Kozí Příběh?


Kozí příběh je prozatím jediný počítačově animovaný 3D film vytvořený v České republice, proto se podívejme, co to vůbec 3D znamená a jak takový film vzniká.

3D animace je způsob, jakým lze převést skrz počítačovou grafiku na plátno postavičky, věci, lidi a mnoho dalšího. Všechny tyto animace jsou pak trojrozměrné, tudíž vypadají téměř stejně jako v reálném světě. Díky tomu je 3D animace velmi hojně používána i do různých filmových triků, kdy divák málokdy rozezná rozdíl se skutečností.

Jak pracuje "modelář", animátor a další
Jako každý film, i tento animovaný vznikl nejdříve na papíře. Podle psaného, ale i kresleného scénáře se pak může teprve přistoupit k počítačům, na kterých vzniká zbytek filmu. Úkolem modeláře je přenést postavičky z papíru do počítače, takzvaně je vymodelovat pomocí speciálního programu. Aby animátor mohl jednotlivé postavy rozpohybovat, je nutné vytvořit stovky programů ovládající jednotlivé pohyby. Jakmile je toto hotovo, může se přistoupit k samotné animaci.
Animátor musí pak pomocí jednotlivých ovladačů uvést všechno do pohybu. Do jedné sekundy filmu je zapotřebí 24 obrázků, takže nad několika sekundami stráví animátor mnoho hodin. Když se animace již hýbou, zbývá jen nasvítit jednotlivé scény, nanést barvy na všechny obrázky, spojit vše dohromady a výsledný celek sestříhat.
Zbytek už záleží na tom, jak se dabéři poperou se svou rolí, jak se podaří nahrát do filmu hudbu a ostatní zvuky. Tento na první pohled jednoduchý postup zabral tvůrcům čtyři roky práce, za což si zaslouží velké uznání.