Jana Lota na cestě mezi radostí a melancholií

kristinabila

Čtyři roky uplynuly od doby, kdy měla Jana Lota ráda Lidi. Teď se stáhla a hledá v sobě Děvčátko. Ačkoliv je to přerod lehce teskný, jeho atmosféra zpěvačce sedne víc než cokoliv předtím. Máte-li vůli naslouchat, v pořadí druhá deska Jany Loty vám to vrátí.

Těžko říct, jakou osobní proměnou si Jana Lota musela projít, aby natočila tak intimní a křehké album. Zmizely rozjařené polohy ala Vopičí píseň i optimistické aranže. Rodačka z Kadaně představuje na novince Děvčátko skladby, z nichž jde mráz po zádech.

Netradiční obal

Zdánlivě obyčejný, ručně kreslený přebal desky Děvčátko má ve skutečnosti hlubší smysl. K Děvčátku vzniklo přes dvě stě unikátních malovaných obalů, které vytvářeli zrakově postižení žáci ze základní školy v Opavě. Fanoušci si tak mohou na internetu vybrat kresbu, která jim k desce sedí nejvíc, přispět jeho koupí na dobrou věc a zároveň se stát vlastníkem obalu, který nikdo nemá.

Děvčátko není nahrávka, která se poslouchá snadno. S určitostí lze proto vyloučit zalíbení na první poslech. Stylově by deska mohla konkurovat Baromantice Lenky Dusilové, i ta si hraje se symboly a s tajemstvím. Stejně jako Dusilová také narušila koncept češtiny a třikrát vsadila na angličtinu. Proč? Sky, Sorrow a Tomorrow akorát nepříjemně přetínají linku mateřštiny.

Poslechněte si Janu Lotu a její Děvčátko v YouRadiu

V minulosti Jana Lota zkoušela modeling, víc jí to ale vždycky táhlo k hudbě. Kdo o jejím rozhodnutí někdy pochyboval, toho by mohla přesvědčit třeba zajímavě otextované Duše, písnička z filmu Lidice. Ticho léčí, teď tahám se za vlasy. O něco křehčí jsem, do papíru řvu teď z plnejch plic. Ticho léčí, proč tahám se za vlasy? Svět o něco lehčí zdá se, ale vzduch je těžší zas o něco víc. Nespí se mi líp, pod okny vyjou vlci, každym okem střeženi jsme bez pomoci.

Chmury a pochybnosti téměř ovládly všech deset písniček, ulevíte si až s vybrnkanou baladou Za zády, s níž tahle pohádka dobře končí.

Jana Lota - DěvčátkoDruhá studiovka Jany Loty má svůj příběh, a ten chce autorka nechat zfilmovat. Zatím vznikly videoklipy k Tomorrow, Bosá a Tichá. I ty hezky doplňují zpěvaččinu rozpolcenost. Pokud se zpěvačka snaží skrze hudbu najít, doufejme, že to bude ještě chvíli trvat. Ztracená Jana Lota je pro posluchače přitažlivá.

Jana Lota – Děvčátko
Vydavatelství: 100Promotion
Seznam skladeb: Děti, Děvčátko, Bosá, Tichá, Sky, Sorrow,  Až se vrátíš, Tomorrow, Duše, Za zád
y

Témata: