Johnu Lennonovi by bylo 70, v Liverpoolu mu postavili pomník

Hana-Slivova

Polovina autorské dvojice The Beatles McCartney – Lennon by včera oslavila sedmdesáté narozeniny. Nedožité výročí Johna Lennona se slavilo po celém světě, v rodném Liverpoolu mu bývalá žena se synem odhalili pomník.

Liverpoolská plastika k poctě Johna LennonaPomník Johnu Lennonovi z The Beatles odhalili v liverpoolském parku Chavasse exmanželka Cynthia a syn Julian.
Monument ve tvaru koule s barevnými letícími holubicemi kolem se jmenuje Peace and Harmony a má být místem klidu a jakousi „kaplí“ pro fanoušky, který chtějí na Lennona v jeho rodném městě zavzpomínat. Autorku je devatenáctiletá americká umělkyně Lauren Voiers. John Lennon, jeden z nejznámějších muzikantů a bojovníků za svobodu a mír, by se 9. října 2010 dožil 70. let.

„Přišli jsme sem vzdát čest tátovi, podpořit mír a poděkovat každému, kdo dnes přišel,“ řekl Lennonův syn Julian. Cynthia, která byla Lennonovou manželkou v letech 1962 – 1968, dodala: „Myslím, že doba truchlení je pryč. Teď je čas slavit. Mysleme na to, co se Johnovi v životě povedlo, a užívejme si radost, kterou nám přinesla jeho muzika.“
Mezi dvěma tisícovkami lidí, kteří se na odhalení sochy přišli podívat, byl i původní bubeník The Beatles Pete Best. "Ta socha zachycuje všechno, o co John Lennon usiloval," řekl hudebník, který se nedávno představil v České republice.  

Sraz na Strawberry Fields
Narození Johna Lennona si ovšem nepřipomíná jen Anglie. Vdova po Lennonovi, umělkyně Yoko Ono, odjela vystupovat se synem Seanem do Mozaika Imagine v Central parku v New Yorkuislandského Reykjaviku.
V New Yorku se na počest Lennona uskutečnil koncert, jehož headlinerem byla Lennonova kapela The Quarrymen. Z ní se v podstatě The Beatles zrodili. Fanoušci se sešli v Central parku v části zvané Strawberry Fields, jen kousek od místa, kde Lennon 8. prosince 1980 zemřel po střeleckém útoku Marka Chapmana. Lennona uctili květinami, jež položili na mozaiku s nápisem Imagine, a zpívali jeho stejnojmennou písničku.
"Jeho hudba mluví k lidem všech národů, každého věku. Proto si myslím, že je Lennon stále inspirativní i pro mladé lidi, kteří by s takovou muzikou jindy vůbec nepřišli do styku," řekla devětašedesátiletá Karen Kriendler Nelson. Žije nedaleko Strawberry Fields a k mozaice připomínající skladbu Imagine chodí často.

Imagine od Johna Lennona

Give Peace a Chance od Johna Lennona

http://www.youtube.com/watch?v=kg8rlSi5MlA&feature=fvst

Strawberry Fields Forever od The Beatles

 

Témata: