Joss Stone: 5 zajímavostí o soulové princezně

ondrejbambas

Zpěvačka Joss Stone, která za 27 let života natočila už šest alb, přijede 23. července do Prahy. Svého času patřila mezi nejbohatší teenagery na světě, za sebou má spolupráci s Mickem Jaggerem a také filmová natáčení. Tady je pět zajímavostí, které se k jejímu jménu vážou.

První deska: The Soul Sessions

Své první album The Soul Sessions vydala Jocelyn Eve Stoker alias Joss Stone v sedmnácti letech. V televizi se přitom objevila už  ve třinácti, kdy vyhrála talentovou soutěž britské BBC. Důležitou písní, s níž se poprvé prezentovala na veřejnosti a ukázala, jaký talent má, byla You Make Me Feel Like) A Natural Woman, kterou na konci šedesátých let proslavila Aretha Franklin. Zatímco z mladých dívek proslavených díky pěveckým pořadům se stanou většinou popové hvězdičky, Joss Stone se soulu nikdy nevzdala, a i když dělá popovou píseň, projevem tento styl nikdy neopomene.

 

Covery

Je zajímavé, že zpěvačka s takovým talentem se rozhodla jít cestou předělávání písní. Covery se staly většinovou částí jejího repertoáru a i díky deskám The Soul Sessions a The Soul Sessions 2, které sestávaly jen z cihích písniček, se z nich minimálně polovina jejího živého setlistu skládá. Ale ne všechny songy jsou čistě soulové. Například její první oficiální singl je interpretací slavné písně Fell In Love With a Girl od Jacka Whitea z The White Stripes. Originál je ale v podání Joss poznat stěží, na čemž nese zásluhy jeden z producentů, bubeník The Roots Questlove.  

POSLECH: Joss Stone – Fell In Love With a Boy 
Poslechněte si Joss Stone v Youradiu

Spolupracovníci

Questlove není jediným spolupracovníkem Joss Stone. Zvuk jejího prvního alba měl na starosti Steve Greenberg, oceněný za produkci megahitu Who Let The Dogs Out? One-hit-wonderu Baha Men. Třetí desku Introducing… Joss Stone zase produkoval Raphael Saadiq, kterého jsme měli možnost vidět při zatím posledním koncertu 

SuperHeavy

Mezi její blízké lidi ze showbyznysu se zařadili také Mick Jagger z The Rolling Stones, Dave Stewart z Eurythmics, nejmladší syn Boba Marleyho Damian Marley a indický hudebník a skladatel A. R. Rahman. S nimi Joss Stone utvořila skupinu propojující rock, pop, reagge, indickou hudbu a soul. SuperHeavy se sice nijak extra neprosadili, na druhou stranu už jen to, že si na sebe umělci z různých prostředí udělali čas a natočili jedno album, je pěkným příkladem, jak je možné propojovat (nejen) hudební svět. O něco podobného se prostřednictvím své hudby snaží i sama Joss. Přirozeností, lehkostí a pozitivním přístupem.

Film

V neposlední řadě má Joss Stone za sebou několik filmových rolí. Hned poprvé, v roce 2006, dostala šanci zahrát si ve velkofilmu Eragon. Do královského prostředí se vrátila později rolí Anny Klevské v seriálu Tudorovci. Zatím poslední příležítostí pak byla účast na videohře Blood Stone, navazující na bondovku Quantum Of Solace s Danielem Craigem; Joss propůjčila hlas postavě Nicole Hunter a zároveň nazpívala ústřední píseň I’ll Take It All. V současnosti ale návrat do filmového prostředí neplánuje a intenzivně se věnuje koncertování. Přijede i do České republiky, kde sice živě ještě nezahrála, ale před dvěma lety tu natáčela ve studiu s orchestrem. Lístek na koncert v Lucerně stojí 825 Kč v předprodeji, na místě 900 Kč.

 

 

Témata: