„Jungle“ to neschová


Newyorští Jungle Brothers vystoupili v Praze se svým Soundsystémem, tedy v neúplné sestavě. Bohužel, opět jedna ze skupin, které k nám přijíždí příliš pozdě. A nejen pozdě v kontextu hudebního vývoje. I v rámci klubové noci FX Bounce přišli Jungle Brothers Soundsystem na řadu až hodinu po půlnoci.

DJ Sammy B a rapper Mike Gee vytvářeli hip hop už před dvaceti lety a zaslouží si poklonu. Ale dnes už to je pouze vzpomínka, i když krásná. Možná to je ten důvod, proč s tímto soundsystémem nejezdí druhý rapper z původní sestavy Afrika Babby Bam.

DJ Sammy B rozjel set starými dobrými hity od Pharcyde a Jeru De Damaja. Mike Gee jen úsporně přizvukoval, zdravil nepočetné obecenstvo, které téměř spalo, a tak se radši začal zdravit s DJem. Jako rozcvička zazněly také hity Snoop Dogga nebo 50Centa. Jednoho by to mohlo „míchat“ lépe než ten set, ale po půlhodině přišly konečně na řadu hity Jungle Brothers. Mike Gee ještě připomněl, jak je to dlouho, co dělají hip hop, a zaznělo slibné "how you want it, I got it".

DJ nejen míchal, ale také doplňoval rappera. Po chvíli Mike Gee vyzval svého parťáka, aby lidem předvedl, co to znamená Jungle Brothers Soundsystem a pohrozil "I can`t stop". Tempo se perfektně rozjelo, rap už sice nezněl jako kulomet, ale energie v tom byla stále cítit. V pauzách Mike Gee i zatančil. Následoval drum`n`bassový remix písničky Jungle Brother od DJe Aphrodita a legendární house hip hop I`ll House You. Publikum se mírně roztančilo, ale jinak stále příliš nereagovalo.

Po hodině předal Mike Gee mikrofon DJovi a rozmíchal set ve stylu drum`n`bass a jungle, který ovšem neschoval unavenost nebo možná opotřebovanost, která byla z celého vystoupení cítit. DJ jen mírně povzbuzoval dav a ke konci to vypadalo, že publikum dokáže roztančit jen stroboskop.

Vystoupení skončilo po hodině a půl. DJ poděkoval publiku a set uzavřel remix písničky A Milli od Lil Wayna – znělo to, jako když se trhají reproduktory. Ano, ani zvuk nebyl příliš dobrý.

Vystoupení pojali jako klasickou party v malém klubu. Snad ani nikdo neočekával víc. Větší část publika ale zřejmě čekala jen na to, až uslyší tradiční hip hopové hity, pódium bude volné a oni na něm budou moci rozjet své videoklipové kreace.

Jungle Brothers Soundsystem 
4. 12. 2008, Radost FX, Praha