Kdo je nejbohatším Čechem? Podívejte se na žebříček

Redakce

Nejbohatším Čechem je podle časopisu Forbes vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner s 220 miliardami korun. Na druhém místě je majitel společnosti Agrofert a ministr financí Andrej Babiš s 64 miliardami korun. Třetí příčku obsadil vlastník realitní a investiční skupiny CPI Radovan Vítek s 47 miliardami Korun, vyplývá z aktualizovaného žebříčku časopisu Forbes. Osmi z deseti nejbohatších Čechů hodnota majetku meziročně vzrostla.

Pořadí nejbohatších Čechů se od třetího místa liší od žebříčku, který v minulém týdnu zveřejnil týdeník Euro. Ten zařadil na třetí místo majitele společnosti Czech Coal Pavla Tykače.

Majetek 50 nejúspěšnějších tuzemských byznysmenů se podle Forbesu bez započtení nových jmen meziročně zvýšil o 54 miliard korun na 709 miliard korun. Nejlépe se dařilo podnikatelům, jejichž byznys je spojený s tuzemskou ekonomikou, ať už jde o strojírenské obory nebo reality.

„Horší výsledky zaznamenávali pouze ti, kteří jsou spojeni s komoditami, případně s klesajícím Ruskem,“ uvedl Forbes. Výjimkou je ale Kellner. Jeho splátková firma Home Credit s významným množstvím klientů v Rusku sice prodělává, zároveň ovšem po rozdělení společnosti O2 na obchodní firmu O2 a technologickou Cetin vzrostla cena akcií obou firem, což podle Forbesu negativní trend u Home Creditu převážilo.

Do žebříčku se dostalo deset nováčků, nejvýše Tomáš Krsek, spolumajitel společnosti Škoda Transportation. Jeho jmění spočítal Forbes na 7,8 miliardy korun.

Forbes počítá žebříček nejbohatších lidí světa od roku 1987. Čísla jsou podle magazínu ve většině případů vypočítána ve spolupráci se samotnými miliardáři. Časopis bude žebříček publikovat v příštím čísle, v interaktivní podobě je na webu.

 

Žebříček nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes (TOP 10):

Jméno Majetek v mld. Kč (2015) Majetek v mld. Kč (2014)
Petr Kellner 220 200
Andrej Babiš 64 60
Radovan Vítek 47 43,2
Karel Komárek 41 41
Pavel Tykač 31 26,4
Zdeněk Bakala 22 22,8
Marek Dospiva 17 13,5
Tomáš Chrenek 13,5 12,2
Daniel Křetínský 13,2 12,3
David Beran 12,9 12,5

Zdroj: Forbes